Çocuklarda Etkili ve Doğru İletişim

Çocuklarda Etkili ve Doğru İletişim

Çocuklara kuralları ve istekleri doğru bir şekilde iletmemiz çok önemlidir.Çünkü bizi model alır ve biz nasıl davranıyorsak onlarda bize öyle davranırlar.Burada çocuğun yaşına göre önce onu anlayabilmeliyizdir.Çocuk yürümeye ve konuşmaya başladığında yani bir birey olmaya başladığından itibaren ebeveynler aradaki iletişimin bozulduğunu düşünebilirler. Burada çocuğun isteklerini anlayabilen,kuralları tanıtabilen ve onu dinleyen bir ebeveyne ihtiyacı vardır. 

İletişimde yapılmaması gerekenler

Duygu dili aracılığıyla konuşmakta iletişim de geçerli bir yoldur.Siz çocuğunuza bir durum karşısında duygunuzu belli ederseniz anlamaya çalışacak ve kendini ifade etmek için bu yöntemi kullanacaktır. Kendileriyle konuşulan ve ilgi gösterilen çocuklar konuşmak için cesaretlenirler.Çünkü anne ve babaları onlara model olmaktadırlar.Sorunları iletişim kurarak çözebilmektedirler. İletişimin en önemli unsurlarından olan  empati ve dinleme’de çok gereklidir.Empati çocukla kurulan bir duygu ortaklığıdır.Dinleme ise sözlü ve sözsüz mesajları alabiliyor olmaktır.

 

Anne-babasının kendisini dinlediğini anlayan çocuk sevildiğini ve kabul gördüğünü düşünür.Anlaşıldığında rahatlar.Kendisini dinleyen kişiye yakınlık duymasına neden olur.Böylece iletişimin devamı da sağlanır.Uzun süre dinlenmeyen çocuklar içekapanabilirler,saldırganlık ve kendine zarar verme davranışında bulunabilirler.Emir kiplerinin kullanıldığı (yap,et,sus vb.) mesajlar da iletişimi engeller.Bu tür suçlayıcı ve tehdit eden mesajların yerine  ebeveynin empati kurarak çocuğun yanında olduğu yaklaşım geçerlidir.Sonuçta;Çocukla zaman geçirirken tüm dikkatimizi ona vermek önemlidir.Göz kontağı kurarak konuşmak buna örnektir.

                                                                                                          Uzman Klinik Psikolog

                                                                                                               Sezin Başoğlu