Çocuklarda Gelişimi Destekleyen Oyunlar

Çocuklarda Gelişimi Destekleyen Oyunlar

Ebeveynler ve bakıcılar, çocuklarının gelişimine aktif olarak katılarak ve onları teşvik ederek öğrenmelerine ve büyümelerine yardımcı olur.

Bir çocuğun nasıl geliştiğini görmek için eğlence odaklı bir fırsat sunduğundan, oyunlar bunu yapmanın harika bir yoludur. Aşağıdaki oyun fikirleri, çocuk büyüdükçe gelişmeyi teşvik eder.

 

 

Gelişimi Destekleyici Oyunlar

 

3-9 Ay Boyunca: “Ce-ee” oyunu, çocuğun hareketlerini takip ederken aynı zamanda çocuğun tepkisini ve göz temasını teşvik etmek için mükemmel bir oyundur. Ayrıca çocukların öngörülebilirliği, duygusal bağlanmayı ve başka biriyle oynamayı öğrenmelerine yardımcı olur.
 

12 Ay: Kaba motor becerilerini teşvik etmenin en sevilen yolu “Ne kadar büyük (çocuğun adı)?” oyunudur. “Çok büyük!” derken ellerinizi havaya kaldırın ve gökyüzüne doğru uzatın. Çocuğunuzdan da ellerini kaldırmasını ve uzatmasını isteyin.
 

1-3 Yaş: Parmak hareketleriyle yapılan şarkılar ve tekerlemeler ince motor becerilerin gelişimini ve el-göz koordinasyonunu teşvik eder. Çocuğunuzun başlangıçta parmaklarıyla hareketleri yapmasına yardımcı olun ve hareketleri kendi başlarına yaparken de göstermeye devam edin.
 

2-5 Yaş: Saklambaç oynayın. Bu oyun, çocuğunuzun saklanacak yerleri veya aramaya geldiğinde sizi nerede bulacağını düşündüğü için keşif, merak, hayal gücü becerilerini ve mekânsal olarak akıl yürütmeyi teşvik eder.
 

3-5 Yaş: Hafıza ve eşleştirme gibi basit oyunlar veya hayvanların renklerini veya resimlerini kullanarak oynanan oyunlar, bilişsel gelişimi teşvik eder. Eğlenceyi uzatmak için çocuğunuzun bu oyunların ev yapımı halini en sevdikleri renklerle ve hayvanlarla hazırlamasına yardımcı olun.
 

4-5 Yaş: Merdiven basamakları ve şeker kutuları, çocukların saymayı ve talimatları takip etmeyi öğrenmelerine yardımcı olacak harika araçlardır. Ayrıca, çocuğunuz sırasını beklerken sabrı ve oyun oynanırken centilmenliği öğrenir.
 

Kaynakça
: https://newhorizonacademy.net/encourage-childs-development-games-play/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94