Çocuklarda Görülen Vokal Kord Nodülü Terapisi İçin İpuçları

Çocuklarda Görülen Vokal Kord Nodülü Terapisi İçin İpuçları

Çocukların ve genç yetişkinlerin seslerini düzeltmesine yardımcı olacak eğlenceli ve yaratıcı materyaller bulmak her zaman zor bir iş olmuştur. Aşağıda terapi seansında kullanabileceğiz bazı yöntemler verilmiştir.

 

1. Basit Başlangıç: Vakanızı ilk başta çok fazla bilgiyle boğmak istemezsiniz, çünkü vakanın uyumsuz olma olasılığı vardır. İlgilerini çekmek için ilk önce kabarcıkları deneyin. Bu, ses terapisini eğlenceli hale getirmek için kolay bir yoldur. İlk önce su dolu bir bardak alın ve içine bir pipet koyun. Çocuğun burundan havanın çıkmadığından ve pipete üfleyerek kabarcık çıkardığından emin olun. Vakanın ses üreterek ve aynı anda kabarcık yapmasını sağlayıncaya kadar egzersize yavaşça ses ekleyin. Bu, reaktans yaratır (ses kıvrımlarındaki geri basınç) ve ses üretimi sırasında kasları yeniden harekete geçirmeye yardımcı olur.

2. Solunum ve Hijyeni Unutmayın: Stresin az olmasının önemini vurgulamanız gereklidir. Bunu yapmanın iki yolu, abdominal/karın solunumunu ve ses hijyenini öğretmektir. Karın tarafından desteklenen nefesin üst vücut gerilimini azaltma olasılığı göğüs ve omuzdan alınan nefesten daha fazladır. Hijyen öğretiminde de yeterince su tüketimini sağlama ve kafeinden kaçınma, spor müsabakalarında veya oyun alanlarında fazla bağırmama ve sesi dinlendirme gibi öneriler verin.

3. Vokal Rezonans: Sesi öne aldığımız, bir tür yarı tıkalı ses yolu egzersizidir, ancak çocuklar için sıkıcı olabilir. Çocukları bir şeyle meşgul etmek için, sınıfında yapılan ders planlarına uygun materyaller bulabilirsiniz.

4. Pipetle Fonasyon: Bu strateji ucuz, kolay, eğlenceli ve faydalıdır. Ingo Titze, fonlamanın ve bir pipetle ses çıkarmanın getirdiği yararları araştırmakla inanılmaz bir iş çıkarmıştır. Bu, çocuklar için mükemmel bir egzersizdir çünkü pipetlerini herhangi bir yere götürebiliyorlar ve arkadaşlarının onlara katılmasına izin verirken seslerini geliştirebiliyorlar. Bu, tüm sınıfınız için ve öğretmenlerin sesin önemini anlatması için çok iyi bir stratejidir.

Kaynakça: http://www.atempovoicecenter.com/blog/2016/12/16/5-tips-on-treating-vocal-nodules