Çocuklarda Hazır Meşrubat ve Saldırganlık Arasındaki Bağlantı

Çocuklarda Hazır Meşrubat ve Saldırganlık Arasındaki Bağlantı

 

Bazı ebeveynler için, meşrubatların çocuklarda saldırgan davranışlara yol açabileceği fikri biraz abartı gelebilir. Sonuçta, bir içecek gerçekten çocuğunuzun fiziksel olarak birine saldırmasına neden olabilir mi? Çalışmalar saldırganlık davranışları ile çocuklarda farklı içecek türleri tüketimi arasında açık bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

 

Meşrubatlar İle İlgili Sağlık Sorunları
Yıllar geçtikçe, okul otomatlarından meşrubatları kaldırmak ve ebeveynleri şekerli içeceklerle ilişkili riskler konusunda eğitmek adına büyük baskılar yaşandı. Doktorlar ve beslenme uzmanları, meşrubatların çocuklara gereksiz kaloriler sağladığını ve çocuklukta obeziteye yol açtığını açıkça belirtti.

Diş hekimleri de, ebeveynlere çocuklarının meşrubat içmelerine izin vermemelerini tavsiye etmiştir. Şekerli içecekler çocukların dişleri için uygun değildir ve diş sorunlarına neden olabilir.

Meşrubatların çoğu kafein içerir. Kafein, baş ağrısına, mide ağrılarına, karamsarlığa ve uyku problemlerine neden olabilir. Ayrıca kafein bazı davranış problemleri ve sinir sistemi bozuklukları ile de ilişkilendirilmiştir.

Çocuklarda, etki yaratması için çok fazla kafein kullanımına gerek yoktur. Amerikan Pediatri Akademisi, her yaştan çocuklar için kafein kullanımını engellemektedir.

Meşrubatlar İle İlgili Davranış Problemleri
Pediatri Dergisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada saldırganlık, geri çekilme davranışı ve dikkat problemlerinin küçük çocuklarda meşrubat tüketimi ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar, 20 farklı ABD kentinden 5 yaşındaki 3,000 çocuğu değerlendirdi. Annelerinin depresyonu, babalarının onları eve hapsetmesi ve ev içi şiddet gibi faktörlerine uyum sağladıktan sonra bile, meşrubat tüketimi hala agresif davranışlarla bağlantılıydı.

Günde dört veya daha fazla meşrubat içen çocukların, diğer kişilerin eşyalarını tahrip etme, kavgaya girme ve fiziksel olarak insanlara saldırma ihtimali iki kat daha fazla olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
{!GALLERY} 
Meşrubat ve Saldırganlık Arasındaki Bağlantının Potansiyel Sebepleri
Meşrubat tüketiminin neden daha fazla davranış problemiyle ilişkili olduğunun kesin bir sonucu yoktur. Meşrubatlar yüksek oranda işlemden geçtiklerinden dolayı araştırmacılar aspartam veya fosforik asit gibi bileşenlerin davranış problemleriyle bağlantılı olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Kafein, çocuklarda bazı davranış problemleriyle de ilişkilendirilmiştir, bu nedenle araştırmacılar, kafein içeriğinin bir rol oynayabileceğinden şüphelenmektedir.

Yüksek meşrubat alımı kan şekeri seviyesini etkileyebilir. Düşük kan şekeri, çocukların meşrubata kaçma eğiliminde olmalarına ve ayrıca agresif olmalarına neden olabilir.

Meşrubat Tüketiminin Oluşturabileceği Tehditler ve Daha Büyük Yaştaki Çocuklarda Etkileri
Çalışmalar ayrıca gençlerdeki davranışsal ve duygusal sorunları meşrubat tüketimi ile ilişkilendirmiştir. Uluslararası Yaralanma Kontrolü ve Güvenliği Tanıtım Dergisi’nde 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada ergenlerde meşrubat tüketimini saldırganlık, depresyon ve intihar davranışı ile ilişkilendirmiştir.

Gençler bu meşrubatları ne kadar kullanırlarsa, fiziksel bir savaşta olma ihtimalleri o kadar yüksek olur. Ayrıca, kendilerini üzgün veya umutsuz hissetme ve intihar düşüncelerini veya davranışlarını bildirme olasılıkları daha yüksektir.

Çocuğunuzun Davranışı Meşrubatlardan Kaynaklanıyor Olabilir mi?
Meşrubatları elimine etmenin yanı sıra, çocuğunuzun enerji içeceği tüketmesine de izin vermeyin. Amerikan Pediatri Akademisi, çocukların enerji içecekleri içmemeleri konusunda uyarılarda bulunmuştur. Birçoğunda, guarana ve taurin gibi uyarıcıların yanı sıra çok miktarda kafein bulunur.

Çocuğunuz agresif ise, meşrubatları ortadan kaldırmak kapsamlı bir davranış yönetimi planında bir adım olabilir. Çocuğunuzun dürtü kontrolü ve uyuşmazlık çözümü gibi yeni beceriler öğrenmesi gerekebilir.

Zamanla agresif davranışları azalabilir. Ancak, sonuçların ve disiplinin tutarlı olması gerekir.

Ödül sistemleri ve övgü, uygun davranışı teşvik etmenin sağlıklı yollarından biri olabilir. Token ekonomi sistemleri özellikle agresif davranışların azaltılmasında etkili olabilir.

Çocuğunuzun saldırganlığını yönetmekte zorlanıyorsanız veya disiplin stratejileriniz çalışmıyorsa, çocuğunuzun doktoruyla konuşun. Çocuğunuzun doktoru, onu olası davranış bozuklukları veya zihinsel sağlık sorunları için değerlendirebilir ve sizi çocuğunuzun davranışını yönetmek için en etkili disiplin stratejilerini bulmanıza yardımcı olabilecek bir uzmana yönlendirilebilir.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/link-between-soft-drinks-and-aggression-4119793