Çocuklarda Odak ve Belleğin Geliştirilmesi

Çocuklarda Odak ve Belleğin Geliştirilmesi

Çocuklarda Odak ve Belleğin Geliştirilmesi

 

Odaklamayı sürdürmek ve hafızalarını kullanmakta zorlanan öğrencilerle mi çalışıyorsunuz?  Çocuklarda odak ve hafızayı nasıl geliştireceğiniz konusunda fikir mi arıyorsunuz?  İşte çocuklara yardımcı olacak birkaç strateji.

 

Odaklamanın Geliştirilmesi için Fikirler

Derslikler yoğun yerlerdir. Bir öğrencinin görsel ve işitsel odağı ve dikkati, dikkat dağıtıcı şeyler nedeniyle sınıf içerisinde dağılabilir. Sohbet eden diğer öğrenciler, yön veren öğretmenler, kapıların açılması, pencereler, ışıklar, akıllı tahtalar, yazı tahtaları, bilgisayar ekranları vb. unsurlardan oluşan liste devam ediyor ve öğrencilerin odaklanma ve dikkatini neyin aksatabileceği konusunda birçok örnek görüyoruz.

 

 

Dikkat dağıtıcı unsurları mümkün olduğunca azaltın

Sınıfın veya evin etrafına hızlıca bakın. Odadaki duvar, cep telefonu veya asılı nesneler gibi gereksiz görsel dikkat dağıtıcı unsurları azaltın. Mümkün olduğunda çalışma zamanı boyunca öğrencilere sessiz olmalarını söyleyerek işitsel dikkat dağıtıcı unsurları azaltın.

 

 

Her seferinde bir görevi tamamlamalarını isteyin

Bir seferde yalnızca bir görev veya ödev verin. Büyük görevleri daha küçük parçalara ayırın. Bir öğrencinin çalışma sayfasındaki 3 bölümü tamamlaması gerekiyorsa, kâğıdı üç farklı parçaya ayırmayı deneyin. Ya da kâğıdı bir klasöre yerleştirin ve klasörü üçe bölün. Çalışmayı tamamlamak için her seferinde bir bölüm açın. Büyük öğrencilere büyük ödevleri daha küçük parçalara ayırmada bağımsız olmaları için daha üst düzey organizasyon becerileri öğretmeye çalışın.

 

 

Uygulama Yolu İle Geliştirin

Odaklanma ve dikkat uygulama yoluyla gelişebilir. Odaklanmayı daha uzun süre sürdürmek için çalışın.

 

 

Odaklanma – Hafıza Becerilerini Geliştirme Fikirleri

Öğrenciler hafıza becerilerini her gün kullanmaları gerekmektedir. Bazıları için bu, özellikle çalışma belleği gerektiğinde önemli bir mücadele ile sonuçlanır. Çalışma belleği, bir öğrencinin aynı zamanda düşünmesi ve hatırlaması gerektiğinde kullanılır.

 

  • Bellek becerileriniz üzerinde çalışmanız gerekiyorsa, hatırlamanız gerekeni yazın.

 

 

İşaretleri Kullanın

Önemli materyali hatırlamanıza yardımcı olması için anımsatıcıları veya diğer stratejileri kullanın. Anımsatıcılar, gerçekleri hatırlamak için bir kısaltma veya başka ipuçlarını kullandığınız unsurlardır. Önemli bilgilerin altını çizmeyi veya vurgulamayı deneyin.

 

Okuyun ve Yüksek Sesle Söyleyin

Ezberlemeniz gereken materyali okuma alıştırması yapın. Sonra kitabı veya notları bir kenara bırakın ve önemli bilgileri bakmadan tekrar yüksek sesle söylemeye çalışın.

 

Derin nefes alma alıştırmaları yapın

Çocuklara derin nefes alma tekniklerini öğretmek duygusal düzenleme ve odaklanmada yardımcı olabilir. Çocuklar işitsel geribildirimi kemik iletimi ile tarayarak ekshalasyon aşamasına odaklanabilir.

 

Şarkı Oluşturup Söyleyin

Hatırlamanız gereken şeyleri şarkıya dönüştürüp söylemek hatırlamayı kolaylaştırır.

 

Etkileyici Konuşma Pratiği Yapın

 

 

 

 

https://www.yourtherapysource.com/blog1/2019/07/26/how-to-improve-focus-and-memory/