Çocuklarda Öğrenme Problemleri

Çocuklarda Öğrenme Problemleri

Öğrenme probleminiz varsa, bu hiç öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ancak öğrenmek için biraz yardım almalı ve fazladan çalışmalısınız. Eğer disleksi veya diskalkuli (Matematik konusunda ciddi öğrenme bozukluğu) gibi bir öğrenme güçlüğünüz varsa, aklınızda bulundurun ki siz ağır veya ahmak değilsiniz.

            Öğrenme problemleri, beyin bilgileri işlemekte zorlandığında ortaya çıkar. Sonuç olarak bazı bireyler farklı şekillerde öğrenirler. Buradaki önemli nokta, en iyi nasıl öğrendiğinizi bulmaktan geçer.

            Bunun nasıl yapıldığını çok iyi bilen insanlar var. Ebeveynleriniz veya öğretmeniniz size yardımcı olabilir ve sizin için bir öğrenme uzmanı veya okul psikoloğu bulabilir. Bu uzmanlar çocukların hangi öğrenme problemleri olduğunu anlayabilen- ve onlar için durumları daha iyi yapacak fikirler üretebilen- kişilerdir.

1. Öğrenme Problemleri Nelerdir?

            Öğrenme problemleri bulaşıcı değildir; ancak genetik olabilir. Bunun anlamı, ebeveynlerimiz, büyük babamız ya da büyük annemizden aldığımız birçok özellik gibi, öğrenme problemleri de genler aracılığıyla ailemizden geçebilir. Öğrenme problemi olan birinin aile üyelerinden birinde de öğrenme problemi vardır.

            Genellikle öğrenme problemi olan çocuklar ebeveynlerinin de okulda benzer problemleri olduğunu öğrendiklerinde şaşırırlar. Ancak bugün çocuklar ailelerinden daha avantajlıdırlar. Öğrenme uzmanları artık beyin ve beynin işleyişi hakkında daha çok şey bilmektedirler- dolayısıyla çocuklar için ihtiyaçları olan yardımı almak daha kolaydır.

            Disleksi, çocuğun okuma ve yazma becerilerinde fazlasıyla zorlandığı duruma verilen addır. Çocuğun matematikte zorlanması durumuna diskalkuli adı verilir. Ve çocuğun yazı yazarken harfleri şekillendirmede zorlanmasına disgrafi adı verilmektedir. Diğer çocuklarda ise dil bozuklukları olabilir. Bu çocuklarda dili veya okuduğunu anlamada sorunlar vardır.

            Yine de bu durum kafa karıştırıcı olabilir. Tam olarak "sorunun" derecesi ne olmalıdır ki öğrenme sorunu olarak teşhis konulsun? Okuma, yazma ve matematik ilk başlarda tüm çocuklar için zordur. Eğer bu zorluklar azalmıyorsa ve üstesinden gelmek çok zorsa, çocuğunuzda öğrenme problemi olma olasılığı yüksektir.

            Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite (DBH) bazen öğrenme problemeleriyle karıştırılabilir, ancak genellikle değildir. DBH’si olan çocuklar okulda herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan öğrenebilirler, ancak kolaylıkla dikkatleri dağılabilir veya sınıfta oturmakta zorluk yaşarlar. Yine de DBH’nin kendisi bir öğrenme bozukluğu değildir. Araştırmacılar DBH’li çocukların öğrenme problemi yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu söylemektedirler.

2. Öğrenme Problemim Olduğunu Nasıl Anlarım?

            Bir çocukta öğrenme problemi olduğunu anlamak çok zordur. Ancak çocuklar bunların hepsini kendi başlarına çözmek zorunda değildirler. Çocuğun yapması gereken bir başkasına söylemektir. Öğretmen, anne veya baba iyi bir başlangıç olacaktır.

            Eğer bu konuda biraz utangaçsanız bile okulda yaşadığınız sorunları birilerine söyleyin. Belki okulda bir kitap bölümü okudunuz ve okuduğunuz bölüm hakkında aklınızda hiçbir şey kalmadı. Belki de sınıfta herkes okumayı kolaylıkla takip edebiliyorken, siz hangi sayfada olduklarını takip etmekte zorlanıyorsunuz. Ödev için kitabınızı açtığınızda nereden başlayacağınız hakkında en ufak bir fikriniz yok.       

Ayrıca öğrenme problemleri olan çocuklar aşağıdaki sorunlardan bir çoğuna "EVET" diyeceklerdir:

  • Okulda zorlanıyor musun?
  • Okulda olduğundan daha iyi bir konumda olman gerektiğini mi düşünüyorsun?
  • Senin için okumak olması gerekenden daha mı zor?
  • Aklın bir şey düşünüyor, elin başka bir şey mi yazıyor?
  • Yazmak senin için yavaş ve gerçekten zor mu?
  • Yazarken heceleme veya başka hatalar mı yapıyorsun?
  • Matematik ile ilgili sorunların mı var?
  • Defter ve kitaplarını düzenli tutmak senin için zor mu? Sonunda onları unutuyor veya kayıp mı ediyorsun?

Bu sorulardan birçoğuna "Evet" desen bile okul psikoloğu veya öğrenme güçlükleri alanında çalışan bir uzman seni görmeden öğrenme problemin olduğu kesin değildir. Uzmanlar sana öğrenme problemin olup olmadığını görmek için bir takım testler uygulayacaklar. Bunlar aynı zamanda senin güçlü yönlerini de belirleyecek testlerdir- bir başka deyişle, senin iyi olduğun şeyleri! Uzman, öğrenme probleminin ne olduğunu belirler belirlemez sorunun çözümü üzerine çalışmaya başlayabilirsiniz.

            Çocuk, yardımcı eğitmenle veya uzmanla çalışıyor olabilir, hatta özel br sınıfa bile gidiyor olabilir. Sonunda neler olduğunu öğrenmek rahatlatıcı olacaktır. Sonra, çocuk artık okul hakkında o kadar da endişeli veya üzgün olmayacaktır- çünkü artık bir şeyler öğrenmek için yeni yollar öğrenmektedir. Okul psikoloğu veya özel eğitim uzmanı çocuğa bir öğrenme planı bile verebilir- Böylece hangi stratejilerin öğrenmene yardımcı olduğunu görebilirsin. Ayrıca uzmanlar düzenleme becerileri hakkında da yardımcı olabilirler. Eğer düzen sorunlarınız varsa, okulda başarılı olmak oldukça zordur.

3. Öğrenme Problemleri Konusunda Neler Yapabilirsiniz?

            Öğrenme probleminiz olduğunu öğrenmek üzücüdür. Kendinizi herkesten farklı hissedebilirsiniz. Ancak işin aslı, öğrenme problemleri oldukça yaygındır. Ve eğer uzmanınız sizde hangi öğrenme problemi olduğunu bulduysa doğru yoldasınız demektir. Artık, okulda daha iyi olmak için gereken yardımı almaya başlayabilirsiniz.

            Ancak bu özel yardımın gerçekten işe yarayabilmesi için, öğrendiğiniz yeni becerileri pratik yapmalısınız. Bu hergün fazlasıyla zaman ve efor alacaktır; zorlanacaksınız, ancak yapabilirsiniz. Yakında, tüm bu çabalarınızın sonuçlarını göreceksiniz: Okulda çok daha fazla eğlence ve başarı diliyoruz!

KAYNAKÇA: https://kidshealth.org/en/kids/learning-disabilities.html