Çocuklarda Sosyal Beceri Eksikliği

Çocuklarda Sosyal Beceri Eksikliği

Çocuklarda Sosyal Beceri Eksikliği
 

Günümüzde çocuklar uygun sosyal görgü kuralları ile bir konuşma yapmakta zorlanıyorlar. Bir çocuk ne kadar zeki olursa olsun, iletişim bir öğrenci için ve yetişkinlikteki başarıları için hayati önem taşır. Bu makalede, çocukların en fazla çalışmaya ihtiyaç duydukları üç konu ele alınmaktadır.

1. Sözsüz İpuçları Nasıl Anlaşılır?
 

Sözsüz davranışlar arasında yüz ifadeleri, jestler, tonlama, yakınlık ve beden dili bulumaktadır. Genel iletişim anlayışının neredeyse %70’i kadardır. Çocuklar bu kavramları eskisi gibi kavrayamadıklarında, sonuçları zararlı olabilir. Kendi konuşmalarınızda onlara örnek olarak çocuklarınıza sözsüz bir şekilde nasıl etkileşim kuracaklarını öğretin. Onları yanınızda götürün ve sosyal toplantılara, yetişkinlerin konuşmalarına dahil edin. Onları olabildiğince çok etkileşime maruz bırakmak için elinizden geleni yapın.

2. Sıra Alma Nasıl Olmalıdır?
 

Çocuklar son zamanlarda aktif dinleyici olmakta zorlanıyorlar, sohbet partnerinin konuşmasına izin vermek için konuşmayı bırakabilirler, ancak onları dinlemezler. Çocuk çok küçük olduğunda uygun konuşma becerileri için zemin hazırlanır. Bu zemin oyunlar ile sağlanır. Çocuğunuz bu oyunların yaşını geçtiyse, onlara biriyle konuşurken ara vermemelerini öğretin. Bununla başlayın ve aktif dinleyici tekniklerini öğretmeye devam edin. Onlara bir hikaye anlatın ve size geri aktarmalarını isteyin.

3. Konu Üzerinde Nasıl Durulur?
 

Bir konuşmada, konu üzerinde kalmak, başkalarıyla ilişki kurmalarına izin verecektir. Onlara konuşmayı sürekli kendi ilgi alanlarına ve görüşlerine getirmek yerine, başkaları hakkında bilgi edinmenin eğlenceli bir yol olabileceğini öğretin. Bu, gelecekte çevre oluşturma amacıyla edinilecek arkadaşlıklarda hayati bir beceri rolünü oynar. Bir kişi başkalarıyla bağlantı kurabilirse, gelecekte başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

Bu sorunları çözmek için ortak bir tema, teknoloji kullanımını sınırlamaktır. Telefonlar ve bilgisayarlar konuşma becerileri kadar önemli konuları öğretmezler ve çocuğunuz bu dersleri ancak sizden ve etrafındaki insanlardan alabilir.

Kaynakça: https://www.lexercise.com/blog/children-lack-social-skills