Çocuklarda Yeme Güçlüğü

Çocuklarda Yeme Güçlüğü

Çocukların ve gençlerin iyi beslenmesini sağlamaya çalışırken yemek zamanları bazen zor olabilir.

Yeme Güçlüğü Nedir?

Yeme güçlüğü, bir çocuğun veya gencin dengeli beslenmesini engelleyen herhangi bir davranıştır. Bunun birçok nedeni vardır, ancak genel sorunlar şunları içerir:

  • gıdanın tadı, görünümü, kokusu veya dokusu ile ilgili duyusal tercihler
  • yeni yiyecekleri denemekten korkma veya reddetme (neofobi)
  • "seçici" veya "huysuz" yemek yeme (belirli yiyeceklerden veya yiyecek gruplarından kaçınma)

Bu davranışlardan bazıları çocuklukta oldukça yaygındır, ancak az sayıda çocuk için sorun haline gelebilir. Bu, yeterli kilo almadıkları veya ihtiyaç duydukları tüm besinleri almadıkları anlamına gelebilir.

Çocuğunuzun yeme davranışı konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzdan yardım almanız önemlidir. Size uygun yardım ve desteği sağlayacaklardır.

Koronavirüsün Etkisi

COVID-19, bazı çocuklar ve gençler için yeme zorluklarını daha da kötüleştirmiş olabilir. Bunun nedeni, anksiyete, stres ve rutindeki değişikliklerin üzücü ve kafa karıştırıcı olabilmesidir. Bir aile olarak birlikte bu kadar çok zaman geçirmenin işleri daha da zorlaştırdığını görebilirsiniz.

Stresli zamanlarda iyi ve kötü günlerin olacağını hatırlamak önemlidir. Yavaş ilerleme konusunda endişelenmemeye çalışın. Bunun yerine, mümkün olan her yerde yapıyı ve rutini korumaya odaklanın.

Birlikte çok fazla zaman geçirmek, çocuğunuzda daha önce sahip olmadığınız yeme alışkanlıklarını fark ettiğiniz anlamına da gelebilir. Endişeleniyorsanız, belirli yiyecek gruplarıyla ilgili sorunlar gibi herhangi bir kalıp olup olmadığını görmek için bu davranışları izlemeyi deneyin.

Yemek Alışverişi

Yiyecek tercihleri çok güçlü olan çocuklar ve gençler için alışveriş yapmak stresli olabilir. Genellikle yedikleri yiyecekleri bulmak zorsa, bu özellikle zor olabilir. Yeterince büyüklerse, çocuğunuzla sevdikleri ve satın alabileceğiniz diğer yiyecekler hakkında konuşmanız yararlı olabilir.

İhtiyacınız olan yemeği satın almak için mağazalara gidemezseniz, durumu sizin için yapabilecek bir arkadaşınıza veya aile üyesine açıklamayı deneyin. Ayrıca yardımcı olabilecek birçok yerel destek grubu vardır. Online alışveriş yapabiliyorsanız, bunu sizin ve çocuğunuzun birlikte yapabileceği bir aktivite haline getirmeyi deneyebilirsiniz.

Yemek Zamanları İçin Hazırlık

Çocuğunuzun dengeli beslenmekte zorlandığından endişeleniyorsanız, yemek zamanlarını önceden planlamak faydalı olabilir. Planlama, herkes için öğünlerle ilgili endişeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Yemek zamanına hazırlık şunları içerebilir:

  • çocuğunuza hangi yiyeceklerin servis edileceğini önceden bildirmek
  • yemek sırasında nasıl davranmalarını istediğiniz hakkında onlarla konuşmak
  • onları destekleyeceğinizi ve yardımınızı nasıl isteyebileceklerini onlara açıklamak

Yemek Sırasında

Yemek yerken başka şeyler yaparak dikkati yemekten başka yöne çevirmek iyi olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

  • yiyecek veya kilodan bahsetmeyen tarafsız konular hakkında konuşmalar
  • arka planda TV veya radyonun açık olması
  • bir tahta oyunu veya bir kağıt oyunu oynamak
  • biraz boyama yapmak veya bir aktivite kitabını tamamlamak

Yeme güçlüğü çeken bir çocuğa veya gence bakmak stresli ve duygusal olabilir. Onların ihtiyaçlarına odaklanmış olsanız da, kendinize de dikkat etmeniz gerektiğini hatırlamanız önemlidir. Mümkünse, rahatlatıcı bulduğunuz bir şey yapmak için biraz zaman ayırın. Mümkünse arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşın ve tavsiye ve desteğe ihtiyacınız varsa doktorunuzla iletişime geçin.

Kaynakça: https://www.bupa.co.uk/newsroom/ourviews/eating-difficulties-children