Çocuklarda Yüksek Zihinsel Yeteneğe Bağlı 3 Davranış

Çocuklarda Yüksek Zihinsel Yeteneğe Bağlı 3 Davranış

Çocuklarda Yüksek Zihinsel Yeteneğe Bağlı 3 Davranış

 

Evde bir öğrenci için 24 saatlik bir süre boyunca neler olduğu, okulda olup bitenleri büyük ölçüde etkiler.  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 4000’den fazla çocuk ve ergen üzerinde yapılan son araştırmalar, çocuklarda daha yüksek zihinsel yetenekle bağlantılı 3 davranış olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Ebeveynler, çocukların okuldaki potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaları için desteklenmesinde kilit bir rol oynamaktadır. Hepimizin bildiği gibi, evde olanlar okulda olup bitenleri büyük ölçüde etkiler ve bunun tersi de geçerlidir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 4000’den fazla çocuk ve ergen üzerinde yapılan son araştırmalar, çocuklarda daha yüksek zihinsel yetenekle bağlantılı 3 davranış olduğunu ortaya koymaktadır.

 

 İşte O 3 Davranış

Araştırmacılar, önerilen 24 saatlik hareket yönergelerini izleyen çocuklar ve genel küresel biliş (dil yetenekleri, epizodik bellek, yürütücü işlev, dikkat, çalışma belleği ve işlem hızı testleri) arasındaki ilişkiyi analiz ettiler.

 

Sonuçlar 4520 katılımcıdan:

%51’i gecelik 9-11 saatlik uyku önerisini karşıladı.

%47’si günlük 2 saatlik veya daha az rekreasyon amaçlı ekran süresi önerisi ile tanıştı. Ortalama olarak, çocuklar eğlence ekranına katılmak için günde 3,6 saat harcadı.

‘i günde 60 dakikalık fiziksel aktivite önerisini karşıladı.

 

Toplamda, katılımcıların%71’i günde en az bir öneriyi karşılamıştır. Ayrıca, % 30’a yakın tavsiyelerin HİÇBİRİ ile karşılaşmadığı anlamına gelir.

Genel olarak, SADECE%5 günde üç tavsiyenin hepsini karşıladı.

 

 

Davranışlar Çocuklarda Yüksek Zihinsel Yeteneğe Nasıl Bağlandı?

Araştırmacılar, davranışların çocuklarda daha yüksek zihinsel yeteneklerle nasıl bağlantılı olduğunu belirlemek için daha yakından baktılar. Verilerin istatistiksel analizi şunları gösterdi:

 

Global biliş, karşılanan her ilave öneri ile olumlu bir şekilde ilişkiliydi.

Her üç öneriyi de karşılayan katılımcılar, birleşik testlerde yaklaşık% 4 daha yüksek puan aldılar.

Yalnızca ekran süresi önerisini veya hem ekran süresi hem de uyku önerilerini karşılamak bilişsel gelişim ile en güçlü ilişkilere sahipti.

 

Araştırmacılar 3 Davranış ve Zihinsel Yetenek Hakkında Neler Sonuçlandırdı?

 

Araştırmacılar şu sonuca vardı:

Çocuklarda iki saatten fazla rekreasyonel tarama süresinin daha zayıf bilişsel gelişim ile ilişkili olduğu.

Farklı ekran süresi ve biliş türleri arasındaki bağlantıları keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Doktorlar, ebeveynler, eğitimciler ve politika yapıcılar, eğlence amaçlı ekran süresinin sınırlandırılmasını desteklemeli ve çocukluk ve ergenlik döneminde sağlıklı uyku rutinlerini teşvik etmelidir.

 

 

3 Öneriyi Teşvik Etmeye Nasıl Yardım Edilir?

Terapistler, öğretmenler ve ebeveynler, günde 60 dakika fiziksel aktivite, günde 2 saatten az ekran süresi ve gece 9-11 saat uyuma teşvik ederek öğrencilerin bilişsel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olabilir.

Başlamanın kolay bir yolu günlük bir program takip etmektir. Çocuklar yapıdan yararlanırlar. Ne yapacaklarını ve ne zaman yapacaklarını öğreniyorlar. Dişlerini fırçalamak, giyinmek, matematik problemlerini çözmek vb. Okulda çocuklar, tutarlı günlük okul programını takip ederek bir rutine sahiptir. Rutinler, ne bekleyeceklerini bilmelerine yardımcı olur ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Düzenli yemek zamanları, fiziksel aktivite zamanı ve düzenli uyku zamanları çocuğunuzu planlamanın ve onları mutlu ve sağlıklı tutmanın yararlı yoludur.