Çocukları Ev İşleri Yapmaya Alıştırmak İçin 6 İpucu

Çocukları Ev İşleri Yapmaya Alıştırmak İçin 6 İpucu

Ebeveynler ve küçük çocuklar ev işlerine nasıl başlayabilir?

Bu, sadece ev işleriyle ilgili bir konu değil.

Çocuklarımıza ev işlerini göstermeye ne zaman başlayabiliriz? Hiç kimse kendi bulaşıklarını yıkayamayan bir gençle devam etmek istemez, ancak hala damlatmayan bardaklardan içen çocuklarla uğraşırken, ev işleri söz konusu olduğunda onların yeteneklerini bilmek zor olabilir.

Küçük çocukların ev işlerinde birçok şey yapabileceği ortaya çıktı.

AskDoctorG.com’un kurucusu ve Teach Responsibility: Empower Your Kid with a Great Work Ethic’in (Çocuğunuzu Harika Bir İş Etiği İle Yönlendirin) yazarı Deborah Gilboa, “Çocuğunuzun kaba ve ince motor becerilerinin farkına vardıkça, hangi işleri başarabileceklerini düşünün” diyor. Ev işleri, çocukların kendilerini başkaları tarafından yardım edilen insanlar yerine yardım eden insanlar olarak görmeyi öğrenmelerine yardımcı olur.”

Lakehead Üniversitesi’nden Dr. Tanya Kaefer buna, en azından ilk yıllarda, aslında ev işlerinden daha önemli olan prososyal (olumlu sosyal davranışlar) beceri ve davranışların gelişimi diyor. Dediği gibi, “Aslında bu yardımcı olmayı öğrenmekle ilgili bir şey.”

Ebeveynler ve Küçük Çocuklar Ev İşlerine Nasıl Başlayabilir?

Breaking the Good Mom Myth’in yazarı olan ebeveynlik uzmanı Alyson Schafer, tam ev işlerinden daha çok “alt becerilere” benzeyen görevler vererek küçük çocuklarda yardım etme davranışlarını teşvik edin, diyor. “Buradaki anahtar, çocuğunuzun hem nereye ilgi gösterdiğine hem de gelişimsel olarak nerede hazır göründüğüne bakmaktır.” Diyor Schafer. “O zaman bir sonraki adımın ne olabileceğini düşün.”

İşte şöyle: 

1.Çocuğunuzun becerilerini yeniden çerçeveleyin.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun tüm güzel alışkanlıklarını düşünün: Fırlatma, çekme ve itme. Ev işleri söz konusu olduğunda bunlar aslında oldukça yardımcı olabilir! Örneğin, Schafer, yürümeye başlayan çocuğunuz oyuncakları raftan çekebiliyorsa, çamaşırları da kurutucudan çekebileceğini söylüyor. “Buna ‘çamaşırları yıkayıp toparlayan’ bir çocuk mu diyeceğim? Hayır. Ama bu bir alt görev”.

2. Bilişsel işleri teşvik edin.

Sıralama-sınıflandırma, birçok küçük çocuğun zaten uygulamaya hevesli olduğu önemli bir gelişimsel beceridir; bu nedenle ebeveynler, ev işleri söz konusu olduğunda bundan faydalanmalıdır. Gilboa, “Kart eşleştirme oynayabilen yürüme çağındaki herhangi bir çocuk, ön kapının yanındaki çamaşırlardan veya ayakkabılardan bir saklama kabı çekmecesi veya çift çorap düzenleyebilir ve çiftleri sahibinin odasına getirebilir” diyor.

3. Yeni motor becerileri, toparlamanın yeni yolları anlamına gelir.

Gilboa’ya göre, 6 ila 8 yaş, çocukların kendi çamaşırlarını katlamayı sahiplenmeleri için iyi bir yaştır – ancak bundan çok daha erken yardım etmeye başlayabilirler. “Hokey sopası kullanabilen veya bir oyuncak bebek evi düzenleyebilen bir okul öncesi çocuk, oyuncakları tekrar kutulara ayırmaya ve kitapları boyutlarına göre bir rafa koymaya veya havluları katlamaya hazırdır” diyor.

4. Kendi beklentilerinizi yönetin.

Çocuklarımızdan neler bekleyebileceğimizi bulmak, ev işlerini nasıl birleştireceğimizi bulmanın ilk adımıdır. İkinci adım, kendi beklentilerimizi yönetmektir.

 Kaefer, “18 aylık çocuğunuz çamaşırları katlamaya yardım ediyorsa, katlamaktan daha çok çamaşırları yeniden düzenlemiş olacaksınız” diyor – ancak bunun tamamen iyi olduğunu ekliyor. Yürümeye başlayan çocuğunuzun bu olumlu sosyal becerilerini geliştirmeye yardımcı oluyormuş gibi hissetmesine izin vermek yeterlidir. Hane halkı üretkenliğine büyük katkılar daha sonra gelebilir.

5. Bırakmayı öğrenin.

Çocuklar büyüdükçe, muhtemelen daha fazla katkıda bulunmalarını isteyeceksiniz. Bu durumlarda Schafer, kendi kendine yeterliliği öğretmek için “mükemmel ev” fikrinden vazgeçmemiz gerekebileceğini söylüyor: “İşlerin daha özensiz, daha yavaş ve daha karmaşık bir standartta yapılmasına istekli olmalıyız, ” diye açıklıyor.

6. Çocukların Yaptığı İşi hemen düzeltmeyin.

Çocuklar ev işlerine yardım etme şekillerinden gurur duyacaklar -ve yapmalıdırlar-. Ancak, yaptıkları işi düzeltmek veya daha iyisini yapmak için hemen harekete geçtiğinizi görürlerse bu değiştirilebilir. “Yaptıkları işi yeniden yaparsanız, işin yararlı olmadığını görecekler ve yapmayı bırakacaklar” diyor Gilboa. İlk seferinde doğru yapılmadığında, çocuğunuzun üzerinde biraz daha çalışmasını sağlayın.”

Çocuğunuzun bulaşıkları yıkamasına izin verin ya da vermeyin, şu açık ki: Küçük eller düşündüğümüzden daha yeteneklidir.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak

Heather Marcoux tarafından –  28 Ağustos 2017

Makalenin orijinaline buradan erişebilirsiniz.