Çocukları Güneşten Koruma

Çocukları Güneşten Koruma

Çok fazla ebeveyn, güneşin sadece parlak olduğu zaman tehlikeli olduğunu varsaymaktadır. Gerçek şu ki, güneş ışınları yılın hangi saatinde olursa olsun tehlikelidir ve çocukluk çağında çok fazla maruz kalmak yaşamın sonraki dönemlerinde ciddi sorunlara yol açabilir.

 

Ebeveynler, çocukları dışarıda oynarken onları korumak için özel dikkat göstermelidirler. İşte güneşe aşırı maruz kalmayı önlemek için birkaç basit ipucu:

 

Koruma
6 aydan küçük bebekleri doğrudan güneş ışığından koruyun, ağaç gölgelerini tercih edin veya şemsiye kullanın.

Gölge Arama
Mümkünse, uzun süre güneş ışığına maruz kalmamak için gölge bir alan bulun veya iç mekânlarda vakit geçirin.

Dış Mekân Oyunlara Sınır
Ultraviyole ışınlar sabah 10 ile akşam 4 arasında çok güçlüdür, bu nedenle gün ortasında gerekmedikçe güneş ışığına maruz kalmamak en iyisidir.

Vücudu Koruma
Kolları ve bacakları örten koruyucu giysiler ve geniş şapkalar, çocukları güneşe karşı koruyabilir.

Güneş Koruyucu En az 15 faktörlü çocuklara özel bir güneş koruyucu seçin. Vücudun tüm bölgelerine ve birkaç saatte bir uygulayın.

Güneş yanığı, bir güneş hasarı belirtisidir ancak bir çocuğun güneşe çok fazla maruz kalmasının olumsuz sonuçlarını deneyimlemek için yanmasına göz yummayın. Kronik güneşe maruz kalmanın etkileri kırışıklıklara, çillere, cildin sertleşmesine ve daha sonraki yetişkinlik döneminde kanserlere neden olabilir. Cilt Kanseri Vakfı’na göre, çocukluk çağında sadece bir kez geçirilmiş kabarık güneş yanığı, çocuğun ileriki dönemlerde cilt kanserine yakalanma olasılığını iki katına çıkarıyor.

Dedikleri gibi “Önlemenin bir parçası tedavi etmeye değerdir.”

Çocuğunuzu güneşten koruma ve güneşe karşı önleme hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, daima çocuk doktorunuzla konuşun.

Kaynakça
http://www.kidsandteenspc.com/blog/post/how-to-protect-kids-from-the-sun.html