Çocukların Büyümesine Yardımcı Olacak Aktiviteler

Çocukların Büyümesine Yardımcı Olacak Aktiviteler

Soru: Çocuğumun öğrenmesi ve okula hazır olması için ona yardımcı olmak istiyorum ama bazen çok meşgul oluyorum. Ekstra zaman almayan ve çocuğumla birlikte yapabileceğimiz aktiviteler için neler önerirsiniz?

Cevap: Ev işleri ve diğer küçük işler çocuğunuzu öğrenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için harika aktivitelerdir. Ebeveynler ve bakıcılar çoğu zaman “öğrenme” için bilgisayar yazılımlarını, videoları veya çalışma kitaplarını kullanmaları gerektiğini düşünürler ancak aslında çocuklar her gün yaşadıkları deneyimlerden ders alırlar ve aktivitelerle uğraştıklarında en iyi şekilde öğrenirler. Ayrıca, yardım etmeyi ve yaptığınız işin bir parçası olmayı da severler.
İşte size çocuklarınıza yardımcı olabileceğiniz bazı fikirler.

Yaptıklarınız Hakkında Konuşun
İlk başlarda, sizinle konuşamayan veya soru sormayan bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk için bu öneri komik gelebilir. Bebeğiniz veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuz sizi izlerken ya da yanınızdayken bir yemek yapıyormuş gibi davranmaya çalışın. Yemek pişirirken veya bahçede çalışırken yaptığınız eylemleri ona tanımlayın. Etrafınızda gördüğünüz şeyleri arabada veya marketteyken tanımlayın. Çocuğunuz sadece konuşmanızı duyarak yeni kelimeleri ve kavramları öğrenir.

Çevrenizdeki İşaretleri ve Kelimeleri Okuyun
Çocuklar kalıp olan kelimelerin kendi dünyalarından bir mesaj taşıdığını öğrenirler. Tanıdık mağazaların, trafik işaretlerinin ve bilgi içeren işaretlerin tanımlamalarını yapmaya çalışın. Bu deneyimler sayesinde çocuklar, harflerin kelimeler oluşturmak için bir araya geldiğini öğrenir ve bu kelimeler onlar için bir mesaj taşır. Okuma becerisi için de önemlidir.
 

Matematik İçin Çamaşır Yıkama
Yeni yürümeye başlayan çocuklar bile tüm çorapları çamaşır sepetinden ayırabilir. Okul öncesi dönemde ise çocuklar çorapları çiftleriyle eşleştirebilirler. Küçük çocuklar yastık kılıfı, el bezi ve havlu gibi basit eşyaları katlayabilir. Çocuğunuza küçük bir sepetini vermeyi, onlardan belirli bir çamaşırları ayırmasını veya katlamasını isteyin. Böylece sınıflandırma becerilerini, şekilleri, parçaları öğrenir ve size yardımcı olmasının yanı sıra yeterlilik duygularını da geliştirir.
 

Toz Alma ve Temizlik
Çocuğunuza nemli bir bez verin ve onlardan bazı yerlerin tozunu almasını isteyin. İlginç yönergelerle oyuna dönüştürebilirsiniz. “Yeşil olan üç eşyanın tozunu alabilir misin? Tüm mor oyuncakları alıp sepete koyabilir misin? ” Çocuğunuzu eşyaları ve tarif ettiğiniz oyuncakları aramaya teşvik edin. Yönergeyi takip edebilmesi ve ipuçlarını kullanabilmesi hem önemlidir hem de erken öğrenme becerileridir. Bir işi bir oyun haline getirdiğinizde çocuklar motive edilebilir.
 

Büyümeyi İzlemek Çocuğunuz sizin yanınızda bahçede çalışmanın tadını çıkaracak. Sizinle birlikte fidan veya çiçek dikmeyi sevebilir. Yanınızda çalışırken, doğal dünya hakkında önemli bilimsel becerileri öğrenebilir. Küçük boy bir tırmığı sonbaharda kullanması onun için eğlenceli olabilir. Çocuğunuza bazı bitkileri nasıl tanımlayacağını gösterirseniz, toplama, kazma ve düzenleme konusunda size yardımcı olabilir.
Çocuğunuzla birlikte yan yana çalışın ve oynayın, her gün bir şeyler öğrenecektir!

Kaynakça
https://learningchildblog.com/2014/10/15/activities-to-help-me-grow/