Çocukların Kelime Dağarcıklarının ve Dil Becerilerinin Geliştirilmesine Yardımcı Olmak İçin Tasarlanmış Oyuncaklar ve Oyunlar

Çocukların Kelime Dağarcıklarının ve Dil Becerilerinin Geliştirilmesine Yardımcı Olmak İçin Tasarlanmış Oyuncaklar ve Oyunlar

Barbie, Oyun Hamuru, Nintendo Wii, Lego setleri… Bunlar, her zaman çoğu çocuğun seveceği harika hediyelerdir. Ancak, çocuklar için eğlenceli olan ve aynı zamanda dil becerilerini geliştirmeye ve kelime dağarcığını arttırmaya yardımcı olabilecek oyuncaklar var mıdır? Bu mümkün mü? Cevap, evet! Fakat, çocuklar bu oyuncaklardan hoşlanacaklar mı? Yine, cevabımız EVET! Bazı çok ünlü oyuncakların, gerçekten mükemmel bir dil yapı taşı oluşturmasına şaşırabilirsiniz.

Erken dil yeterliliği; okulda daha iyi performans, okuma, yazma becerileri ve genel olarak geliştirilmiş sosyal yetenek ile ilişkilendirilmiştir. Ebeveynler olarak bu becerileri daha erken yaşlardan itibaren bile arttırmanın yollarını arıyoruz. Çocuğun ilk kelimesinden ilk cümlesine, daha sonra ilk hikayeye geçmesi, yani çocuğun dil yeterliliği bu bağlantıları kurma yeteneğinin temelini oluşturur. Elbette, hiçbir şey ebeveyn ve çocuk etkileşiminin yerini alamaz. Bununla birlikte; oyuncaklar ve oyunlar konuşmaya iyi bir destekleyicidir. Çocuğunuzu etrafındaki dünyaya katılmaya teşvik etme, kelime dağarcığını artırma ve erken dil becerilerini geliştirmek için mükemmel bir yol olabilir.

İyi bir kazanç olarak, hayalgücünü geliştirecek oyuncakları tercih etmek daha iyi olacaktır. Çoğu zaman çocuk oyun odaları, çocukların hayal edebileceği her oyuncakla doludur. Ancak, yaratıcı konuşmayı teşvik edecek hiçbir şey yoktur. Etkileşim ve diyaloğu geliştirebilecek oyuncaklar arayın. Çocuğunuz için bir eğitici oyuncak seçerken, akılda tutulması gereken harika bir alıntı olarak,Bir Anne’nin Nihai Listeler Kitabı’nın yazarı Michelle LaRowe; “Bir oyuncak kendi başına ne kadar çok şey yaparsa, çocuk o oyuncakla o kadar kısıtlı şey yapabilir. Oyunun amacı, eğlendirmek yerine meşgul etmek olmalı” demiştir. “Oynamak, bebeğinizin öğrenme ve gelişim için birincil modudur. Bebeğinizin bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişimini desteklemek için uyarıcı ve yaşa uygun oyuncaklar seçin.”

İşte önerebileceğimiz birkaç favori oyun:

Üst üste koyma/ Yerleştirme Oyuncakları: Bardaklar, küpler, halkalar, parçalanabilen bebekler; küçük bir çocuğun ince motor becerileri üzerinde çalışmasının yanı sıra problem çözme için de müthiş oyuncaklardır.

Bu tür oyuncaklar ne kadar basit ise, çocuk için o kadar iyi olur; çünkü basit oyuncaklar rol yapmayı teşvik etmeye yardımcı olur ve çocuğunuzu yaratıcı oyunlara çekmeyi hedefler. Çocuğunuzla boyutlar, şekiller, renkler ve her bir parçanın birbirine nasıl uyduğu hakkında konuşabilirsiniz.

Ahır Yard SetiBu, küçük çocuklar için harika bir oyuncaktır. Oyun, çocuğunuzun birçok şeyi öğrenmesi için fırsat sunar. Hayvan sesleri, erken konuşma becerileri için iyi bir modelleme aracıdır (inek için “mö” ya da at için “ney” gibi) ve erken kelime bilgisi becerileri için bir temeldir. Çocuğunuz hayvanlar ve çıkardıkları sesler arasında bir ilişki kurmaya başlayacaktır. Ek olarak, bu tür bir oyuncak çocuğunuzun yaratıcılığına karakterler arasında sohbetler oluşturabildiği için çok faydalı olacaktır.

Bay Patates Kafa: Bu oyuncak, yıllardır oyun odalarının temelini oluşturmakta ve yıllar önce olduğu gibi hâlâ daha popülerdir. Çocuklar vücut kısımlarını, renklerini, şekillerini ve hepsinin birlikte nasıl çalıştığını tanımlayabilir. Ek olarak, çocuğunuz edatlar üzerinde çalışmaya başlayacaktır (örneğin; “burnu yüze koy” gibi) ve çocuğunuz Bay Patates Kafa’yı tekrar bir araya getirmek için yeni ve ilginç yollar bulduğu için bu esnada hangi parçayı nereye koyduğunu söyleyecektir.

Çay Partisi SetiÇocuklar, ebeveynlerini dil becerileri geliştikçe ve kelime hazneleri arttıkça taklit etmeye başlarlar. Çay seti, çocuğunuzu yaratıcı oyunlara teşvik etmesi için mükemmel bir yoldur. Çocuğunuzun sözlerini oyuncak ayıcıklıkla tekrarladığını görürseniz şaşırmayın, aksine sevinin, çünkü yüksek olasılıkla çocuğunuz çevresindekilerle önemli bağlantılar kuruyordur.

Almanya’dan ithal dil gelişimi desteği sağlayan DİLGEM oyunlarını incelemek için: https://www.shop.dilgem.com.tr/tr/materyallerimiz–k

Kaynak: https://www.speechbuddy.com/blog/speech-therapy-techniques/toys-and-games-to-help-increase-vocabulary-skills/