Çocukların Odaklanmalarını İyileştirmek İçin İpuçları

Çocukların Odaklanmalarını İyileştirmek İçin İpuçları

Arkanızı her döndüğünüzde, çocuğunuz yine ödevini yaptığı masadan kaçıyor muydu? Odaklanma ve dikkati arttırmak için bu ipuçlarını uygulamak, ödevlerin tamamlanması ve sakin bir beden ve zihin gerektiren görevler için daha fazla bağımsızlığı teşvik edecektir.

1. Konu ile alakalı ve konu dışı düşünce içeriğini tanıma
 

Odak ve dikkati yeniden kazanmanın bir yolu, düşüncelerimizin doğası ve içeriği hakkında fikir sahibi olmaktır. Matematik ödevini yapmamız gerekiyorsa, beyinlerimizin matematikle ilgili konuları düşünmesi gerekir. Buna konu üzerine düşünme denir. Eğer matematik yapıyorsanız ve aynı zaman akşam yemeğinde ne yiyeceğinizi ya da bir sonraki oynayacağınız oyunu düşünüyorsanız, bu düşünceler eldeki görevle ilgisiz olduğu için konu dışı düşünmeyi deneyimliyorsunuz. Odaklanmak, düşüncelerinizi konuyla ilgili materyalleri desteklemeye dönüştürmek kadar basittir. Çocuğunuzun bir şeyler karaladığını veya alternatif bir faaliyette bulunduğunu görürseniz, dikkatlerini düşünme süreçlerine çağırın, düşüncelerinin konu ile alakalı mı yoksa konu dışı mı olduğunu anlamalarını sağlayın ve destekleyin.

 2. Derin nefes alma ve kas gevşetme aktiviteleri

Çocuğunuz ödev esnasına sürekli hareketsiz kalıyorsa, onu bu eğlenceli aktivitelere katılmaya teşvik edin:
 

  • Derin nefes alın. Çocuğunuzu 10 derin nefes almaya teşvik edin. Bu nefes almayı yavaşlatacak, diğer gürültüleri engelleyecek ve odaklanmasını sağlayacak.
  • Derin nefes almadan sonra, çocuğunuzu 10 kez kaslarını sıkma ve gevşetme konusunda cesaretlendirin.
  • Tüm vücutla dinleme. Vücudun sakin olduğundan emin olmak, eldeki göreve odaklanmaya ve dikkat vermeye yardımcı olacaktır. Ayaklar yerde sakin, eller sakin kalır ve kıpır kıpır değildir, gözler materyale odaklanır, konuşma olmadığı sürece ağız kapalıdır, kulaklar dinler ve beyin konu üzerine düşüncelere odaklanır.

3. Bir zamanlayıcı ayarlama
 

Bu, ödev üzerindeki özerkliği artıracak ve zamanlayıcı çocuğun görevde kalması için başvurabileceği objektif bir araç olduğundan ebeveynin yaşayacağı hayal kırıklığını azaltacaktır. Zamanlayıcıyı çeşitli zaman aralıklarında ayarlayabilirsiniz ve ayrıca gerekli hareket molaları için seçenekler de sağlayabilirsiniz. Zamanlayıcıyı, işe odaklanmak için gereken süreyi tanımlayacak şekilde ayarlayabilir ve / veya zamanlayıcıyı, çocuğun daha uzun görevleri yerine getirmesine yardımcı olabilecek bir dizi hareket molası için ayarlayabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun 45 dakikalık ödevi varsa, 5 dakikalık bir mola, 10 dakikalık bir çalışma, 5 dakikalık bir mola vb. gibi bir program sağlayabilirsiniz. Bu ödevlerin göz korkutucu görünmemesini ve “çocuklara yeniden odaklanma şansı vermek için hareket etme şansı elde etmeyi sağlar.

4. Yönergeleri tekrarlayın
 

Mesajınızı duyduklarından emin olmak için çocuğunuzu yönergeyi tekrar etmeleri için teşvik edin. Odağı ve dikkati gerçekten teşvik etmek için çocuğunuzun tüm vücudunun dinlediğinden emin olun. Mesajınıza odaklanma konusunda emin değilse, çocuğunuzu tüm vücutla dinlemeye yönlendirin.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/tips-for-getting-your-child-to-focus/