Çocukların Okulda Akranları İle Kaynaşması İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocukların Okulda Akranları İle Kaynaşması İçin Neler Yapabilirsiniz?

Akranları iyi geçinmekte zorlanan öğrencilerle çalışan bir ergoterapist misiniz?  İşte çocukların birbirleri ile kaynaşması için birkaç ipucu.

 

Örneğin birbirleri ile kaynaşamayan öğrenciler ile grup seansındasınız çocukların kaynaşmasına yardımcı olabilecek bazı ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Okulda Başkalarıyla Birlikte Olmakta Sorun Olan Öğrenciler İçin Öneriler

Davranışlarınızla rol model olun

Diğer yetişkinlerle veya çocuklarla birlikteyken, kesintiye uğramadan, sırayla ve paylaşarak iyi davranışlarda rol model olun.

Çocukları övün

İş birliği yaparken onları yakalayın ve yaptıkları her iyi davranış için onları övün.Sadece “aferin” demek yerine “sıranızı nasıl beklediğinizi seviyorum” ya da “En sevdiğiniz oyuncağı paylaştığınız için sizinle gurur duyuyorum.’’ gibi açıklayıcı övgüler kullanın.

Çocukların sorunu kendilerinin çözmelerini bekleyin

Mümkün olan her durumda çocukların müdahale etmeden kendi başlarına çalışmalarına izin verin. Bu, problem çözme ve eleştirel düşünme ile bağımsızlığı öğretir.

Sosyal Hikayeler Kullanın

Başkalarıyla iyi geçinecek çocuklara öğretmek için resimlerle sosyal hikayeler yazabilirsiniz.

İş birliği yapın

Gerekirse, çocukların tehdit oluşturmayan bir ortamda paylaşmayı, sıralarını beklemeyi, kibar olmayı vb. öğrenebilmeleri için farklı rol oynama aktiviteleri deneyin. Oyun yoluyla okuldaki diğer çocuklarla iyi geçinmeyi öğrenmeyi teşvik etmek için taklit oyun sahne ve temalarını kullanın.

Öz Düzenleme Becerilerini Öğretme

Birçok çocuğa öz düzenleme becerileri öğretilmeli ve bu becerileri daha da geliştirmek için yeterli uygulama süresi tanınmalıdır. Çocuklar kendi kendini kontrol edebildiklerinde ve duygusal düzenlemeler gösterebildiklerinde herkesin iyi geçinmesine yardımcı olurlar. Öğrenciler duygusal düzenleme becerileri ile ilgili zorluklar yaşamaya devam ederse, duygular hakkında saha fazla araştırma yapın.

Okulda başkalarıyla iyi geçinmeyi teşvik eden oyunlar oynayın

Çocuklara okuldaki diğer çocuklar ile nasıl geçineceklerini öğretirken eğlenceli olmasına özen gösterin.

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2019/12/11/getting-along-with-others-at-school-2/