Çocukların Ortak Dikkatine Önem Vermek

Çocukların Ortak Dikkatine Önem Vermek

Ortak Dikkat Nedir?

 Ortak dikkat, iki kişi aynı şeye dikkat ettiğinde ve birbirlerine o anı paylaştıklarını bildirdiğinde gerçekleşir. Bunu birbirlerine bakarak, işaret ederek ve/veya dikkat ettikleri şey hakkında bir şeyler söyleyerek yaparlar.

 Pencereden bir çöp kamyonu gören ve daha sonra çöp kamyonunu görüp görmediğini kontrol etmek için annesine heyecanla bakan bir çocuk da onun dikkatini çekmeye çalışır. Eğer bakmıyorsa, dikkatini çekmek için kamyona işaret edebilir veya bu konuda bir şeyler söyleyebilir. Dikkat çekmek için, her iki insanın da aynı şeye odaklandıklarının farkında olmaları gerekir. Bu, odaklarını nesne ile birbirleri arasında değiştirdikleri ve anı birlikte paylaştıkları bir şekilde iletişim kurdukları anlamına gelir.

Ortak dikkat genellikle bir çocuğun ilk yaşının sonuna doğru gelişir ve iki yaşına kadar gelişmeye devam eder. Çocukların etkileşim ve dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan gerçekten önemli bir beceridir. Ortak dikkat sayesinde çocuklar bunları öğrenirler:

– İlgi alanlarını başkalarıyla paylaşmayı.

– Karşılıklı etkileşimlerin keyfini çıkarmayı.

– Yetişkinler o anda neye odaklandıklarını açıklarken dikkat çeken şeylerle eşleşen kelimeleri.

  Otizm spektrumunda ki çocuklar ortak ilgi konusunda zorluk yaşar. Aslında bu, bir çocuğun sosyal iletişim gelişimiyle mücadele ettiğinin ilk işaretlerinden biridir.

Ortak ilgi hakkında öğrenilmesi gereken bazı önemli konular:

 Ortak ilgi her zaman nesneleri/olayları içerir. İki kişi etkileşime geçip bir anı birlikte paylaşabilir. Örneğin, bir ebeveyn ve çocuğun eğlenceli bir oyun oynaması ve birbirlerine gülüp gülümsemesi. Ancak, hem bir nesneye hem de meydana gelen bir şeye odaklanmıyorlarsa, bu gerçek bir ortak ilgi değildir. Birbirlerine değil aynı zamanda uçan uçak, ziyarete yeni gelen biri, raftan yeni düşen bir şey, kitapta ilginç bir resim gibi başka bir şeye de odaklanmaları gerekiyor. Sürpriz bir ses, bir oyuncak ya da yan tarafta bir köpek havlaması. Bunlardan biri genellikle bir şey fark eder ve diğer kişinin dikkatini ona çeker. Bu da bizi ortak ilgi konusunda başka bir önemli noktaya getiriyor…

 Ortak dikkat edilmesi gereken iki parça vardır: Ortak dikkat edilmesi ve ortak dikkat gösterilmesine yanıt verilmesi. Ortak dikkat edilmesi, birinin ilgisini ilginç bir şeye çekmeyi içerir. Ortak dikkat, başka biri dikkatinizi bir şeye çektiğinde bu konuya yanıt vermeyi gerektirir. Bunlar iki ayrı beceridir ve bazı çocuklar (otizm spektrumundaki çocuklar gibi) buna yanıt vermekten daha fazla ortak ilgi göstermekte zorlanabilir.

 Ortak ilgi her zaman ilgi alanlarını paylaşmakla ilgilidir. İki kişi ilgi alanlarına katıldığında ortak dikkat gösterilirken, bunlardan biri bu öğeyi sormak istediğinden değildir. Örneğin, bir çocuk rafta bir çerez istiyorsa ve bunu işaret edip ona ya da ortak ilgi alanına baktığında, birine yalnızca ilgi göstermek amacıyla bir şey göstermek olur. Ebeveyni, bu gerçek bir ortak dikkat değildir, çünkü çocuk tanımlama bilgisini ister. Kurabiye yalnızca annesine ilgi göstermediğini göstermek için işaret etmemektedir; aslında onu onun için almasını istiyor. Ortak ilgi, sadece sosyal amaçlar için, birine yalnızca ilgi paylaşmak adına bir şey göstermek içindir.

Çocukların ortak ilgi göstermelerine nasıl yardımcı olunur?

Çocuğunuzu ortak ilgi geliştirmeye teşvik etmek için yapabileceğiniz birkaç basit şey vardır:

Etkileşim sırasında yüz yüze olun: Aynı fiziksel seviyede ve karşılıklı konuşuyorsan, çocuğunuzun sizinle odağa katılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Böylece çocuğunuz size bakabilir ve ilginç şeyler olduğunda dikkatinizi çeker.

Çocuğunuzun dikkatini çekeni keşfetmek için liderliğini takip edin:Eğer çocuğunuzu dikkatle dinler ve gözlemlerseniz, o ana olan ilgisini öğreneceksiniz. Daha sonra, çocuğunuzun ilgisine katılabilir ve aynı konuya odaklanıp iletişim kurabilirsiniz.

Günlük hayatta ki ilginç şeylere dikkat edin: Gün içinde olağan dışı veya ilginç şeyler olduğu için, çocuğunuzun seviyesine inin, çocuğunuza bakın, ardından ilginç olaya bakın ve bununla ilgili bir şey söyleyin. Ardından çocuğunuza bakın ve bekleyin. Bu, çocuğunuzun sizinle ilgilenip neye baktığınızı fark etme şansı verir. Alışılmadık veya ilginç olan her şey ortak ilgi üzerinde çalışmak için harika bir zaman sağlar. Kırık bir oyuncak, birbirine kovalayan sincaplar, kitapta komik bir resim vb. olabilir

Çocuğunuzun dikkatini çekecek fırsatlar yaratın:Çocuğunuzun bir şeye dikkat çekmek isteyebileceği durumları, nesneleri olağan dışı yerlere (örn. diş fırçası yuvasına pastel boya) koyarak, aptalca bir şey (örn. kendi ayakkabınız yerine çocuğunuzun ayakkabısını giymeye hazırlanarak) yaparak ayarlayabilirsiniz ya da yanlışlıkla hata yaparak (örn. çocuğunuza kaşık yerine yoğurdunu yemesi için çatal vermek). Bir durum belirledikten sonra çocuğunuzun tepki vermesini bekleyin. Çocuğunuzun aranızda ve ilginç nesne/durum arasında gidip gelebileceği ve dikkatinizi çekmek için bir şeyler yapabileceği şekilde yüz yüze olduğunuzdan emin olun. Çocuğunuz işaret edebilir, ses yapabilir veya bir sözcük söyleyebilir.

Ortak dikkat, çocukların iletişim kurmayı öğrenmeleri için bir yapı taşıdır. Çocuklar bakıcılarıyla aynı şeye odaklandıklarında ve ortak odaklarıyla eşleşen kelimeleri duyduklarında, yeni kelimeler öğrenmeye hazırlanırlar. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için araştırmalar, ortak dikkat becerilerinin erken yaşta ne kadar iyi olduğunu, büyüdüklerinde iletişim becerilerinin o kadar iyi olduğunu göstermektedir. Çocuğunuzun ortak ilgi geliştirmesine yardımcı olarak, yalnızca çocuğunuza başkalarıyla etkileşimde bulunmanın ve ilgi alanlarını paylaşmanın eğlenceli olduğunu göstermekle kalmaz, aynı zamanda diğer iletişim becerilerinin gelişmesinin önünü açar.

Hanen Sertifikalı SLP ve Klinik Personel Yazarı Lauren Lowry tarafından yazılmıştır.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makalenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. Nyström, P., Thorup, E., Bölte, S., & Falck-Ytter, T. (2019). Joint attention in infancy and the emergence of autism. Biological Psychiatry, 86,631-638.
  2. Tomasello Michael. (1995). Joint attention as social cognition. In C. Moore& P. J. Dunham (Eds.), Joint Attention: Its Origins and Role in Development (pp. 103–130). Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates Inc.
  3. Toth, K., Munson, J., Meltzoff, A. N. & Dawson, G. (2006). Early Predictors of Communication Development in Young Children with Autism Spectrum Disorder: Joint Attention, Imitation, and Toy Play. Journal of Autism and Developmental Disorders, 36, 993–1005.
  4. Poon, K. K., Watson, L. R., Baranek, G. T. & Poe, M. D. (2012). To What Extent Do Joint Attention, Imitation, and Object Play Behaviors in Infancy Predict Later Communication and Intellectual Functioning in ASD? Journal of Autism and Developmental Disorders, 42, 1064–1074.