Çocukların Sesleri Taklit Edebilmelerini Teşvik Etmek İçin İpuçları

Çocukların Sesleri Taklit Edebilmelerini Teşvik Etmek İçin İpuçları

Siz de taklit ederek başlayın. Çocuğunuzun yaptığı ve çıkardığı sesleri taklit edin. Bu genellikle bebeklerle doğal olarak yaptığımız bir şeydir ve anlamsız seslerini taklit ederiz. Ancak, çocuklar büyüdükçe, genellikle bunu yapmaktan vazgeçeriz. Oyuncaklarla yaptıklarını taklit ederek başlayın ve yaptıkları sesleri siz de yapmaya devam edin.
 

Genel taklit etme alıştırmaları yapın. Birbirinizi taklit ettiğiniz diğer oyunları oynayın. Aynanın karşısında değişik yüz ifadeleri yapın ve çocuğunuzun sizi taklit edip etmediğini gözlemleyin. Siz de onları taklit edin. Birbirinizin hareketlerini ve ifadelerini taklit edin. Aynı zamanda bu aktivitelerle eğlenin. Hareketlerinize bu sefer bir ses ekleyin ve çocuğunuzun bunu taklit becerisini izleyin.
 

Oyun sırasında sesler çıkarın. Çocuğunuzla birlikte sesler çıkarırken her türlü fırsatı değerlendirin. Örneğin, tüm trenlerin “çuf çuf” sesini çıkardığını söyleyin, çocuğunuzdan sesleri çıkarmasını istemeyin, ancak bu tür eylemleri her yaptığınızda siz sesleri çıkarmaya çalışın. Çıkardığınız seslerin hepsinin konuşma sesi olması gerekmiyor, sadece ağzınızla yapabileceğiniz herhangi bir ses türü de olabilir. Bazen aktiviteyi oyuncaklarla yapın, ancak sesi çıkarmayın. Çocuğunuzun boşluğu doldurup doldurmayacağını gözlemleyin. Çocuğunuz oyuncakla oynarken sizin çıkardığınız sesi denemeye zamanla başlayacaktır

Yapmaları için zorlamayın. Çocuğunuzdan farklı sesleri çıkartarak ve kelimeler söyleyerek aileniz ve arkadaşlarınızla ilgilenmesini istemeyin. Çocuk kendini baskı altında hisseder ve istenen şeyleri yapamayabilir. Zorlama çocuk için motive edici değildir ve iletişimsel değildir. Ayrıca, bir sesi veya sözcüğü tekrarlayabilmek, bir şeyi iletmek için söylemekten çok farklı bir beceridir.

Sonunda, çocuğunuz bazı sesleri biraz daha iyi bir şekilde taklit etmeye çalışacaktır. İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında bazı ipuçları.

Tüm girişimleri övün. Konuşması net olmayan bir çocuklarla yaptığım değerlendirmelerde, bazı sesleri tekrar taklit etmelerini isterim. Genellikle isteksiz olurlar. Bir kez onları gitmeye ikna etmeyi başardıktan sonra, girişimlerinin hedef sesten ne kadar uzakta olduğu önemli değil, her zaman “Aferin, iyi denemeydi.” diyorum. Çoğu zaman çocuğun görünür şekilde rahatladığını görebilirsiniz. Genellikle zor bulduklarının farkındalar ancak başaramayacaklarını düşündükleri bir şeyin üstüne gitmek onları cesaretlendirir. Ellerinden geleni yaptıklarını kabul edin ve bunun için övün. Ne kadar çok denerlerse, ifadeler o kadar netleşir.

Çocuğunuzla göz teması kurun. Bir başkasını dinlemenin yanı sıra izlemek, gerçekten daha net bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olur. Çocuğunuzla birlikte yere yatın, böylece göz hizasına gelmiş olursunuz.

Denemeleri için onları ödüllendirin. Aktiviteyi yaparken bir oyun oynayın. Terapi seanslarında sesleri tekrarlarken, biz daima bir oyun oynarız. Örneğin, çocuk her denemeden sonra biraz kabarcık çıkarabilir veya bir kâğıda mürekkep basabilir veya parçalı bulmaca oyununu oynayabiliriz. Etkinlik yeterince eğlenceliyse, denemek için odaklanırlar.

Kaynakça
: https://speechbloguk.com/top-tips-for-encouraging-children-to-copy-sounds/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94