Çocukların Sosyal Becerilerini Geliştirmek İçin İpuçları

Çocukların Sosyal Becerilerini Geliştirmek İçin İpuçları

Çocukların Sosyal Becerilerini Geliştirmek İçin İpuçları

 

Uygun sosyal etkileşimler söz konusu olduğunda, bir çocuğun başarılı olduğu sohbetleri ve akran ilişkilerini teşvik etmek için araçlara ve becerilere içsel olarak sahip olmaması şaşırtıcı olabilir. Bu, endişe verici olmamalıdır, çünkü sosyal beceriler diğer beceriler gibi edinilebilir. Hepimiz matematik ve fen öğrenmek için okula gideriz ve yardım almadan bu kavramları anlamayabiliriz. Sosyal beceriler de aynı şekilde çalışır – eğitim ve uygulama olmadan çocuklar sosyal durumlarda mücadele edebilirler.

 

Çocukların çeşitli sosyal ortamlarda başarılı olmak için dil kurallarını (ör. Dili kullanma, dili değiştirme ve kuralları takip etme) anlamaları önemlidir. Dil kullanımı selamlama (“Merhaba”), bilgilendirme (“TV izliyorum.”) ve talep etmeyi (“TV izleyebilir miyim?”) İçerir. Çocukların çevreye bağlı olarak dili değiştirmeyi de öğrenmeleri gerekir. Çocuklar mesajlarını kendi ihtiyaçlarına, iletişim partnerlerinin ihtiyaçlarına, iletişim partnerlerinin yaşına ve çevrelerine göre (örneğin oyun alanında bağırmak, kabul edilebilir, ancak sınıfta bağırmak değildir) düzenleyebilmelidir. Çocuklar sırayla konuşma, konu üzerinde kalma, sözlü ve sözsüz ipuçlarını okuma ve kişisel alan sınırlarını anlama da dahil olmak üzere konuşma kurallarına uymayı zamanla öğreneceklerdir. Çocuğunuz sosyal dilin herhangi bir yönünde zorluk çekiyorsa, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir.

 

Çocuğunuzun Sosyal Becerilerini Geliştirmek için İpuçları:

Soru Sorma: Akranlara veya yetişkinlere nasıl soru sorulacağını modelleyin. Örnekler aşağıdakileri içerebilir: Birisine gününün nasıl gittiğini sormak, beğeni / beğenmeme durumunu belirtmek veya dinleyicinin anlamasına yardımcı olmak için cümleleri ayrıntılı olarak açıklamalarını veya tekrarlamalarını istemek. Bu stratejileri kullanmak, çocukların sosyal durumlarda daha iyi etkileşim kurmalarına yardımcı olacaktır.

 

Soruları Cevaplama: Çocuğunuzla konuşarak soruları yanıtlamanın bir sohbeti ilerletmesine yardımcı olabileceğini ve bir etkileşimin ileri geri akışına izin vereceğini öğrenmesine yardımcı olun.

 

Konuya Bağlılık: Çocuklar genellikle konuyu ilgilerini çekecek bir şeyle değiştireceklerdir. Her birini sırayla seçerek çocuğunuzun konuya olan ilgi becerilerini geliştirmesine yardımcı olun ve her birinde tercih edilmeyen bir konu için 5 soru / yorum yapıp yapamayacağınızı görün.

 

Rol Yapma: Çocuğunuzun ve kendinizin farklı sosyal durumlarda olduğunuzu farz edin ve ses ve mesaj tonunuzu her senaryoya göre ayarlayın. Farklı senaryolar arasında bir öğretmenle konuşmak, bir yetişkine en sevdiği oyunu açıklamak, ödev konusunda yardım istemek, bir restoranda sipariş vermek veya adres sormak yer alabilir.

 

Sözsüz Beceriler: Çocuğunuz size bir hikaye anlatırken sözsüz becerilerinizi kullanın. Bu, çocuğunuzun karışıklık, hayal kırıklığı, can sıkıntısı ve öfke duygularının belirtilerini anlamasına yardımcı olacaktır. Sözsüz becerilerin sosyal etkileşimlerin ayrılmaz bir parçası olduğunu açıklamak, çocukların göz temasını sürdürmeyi ve tüm vücutla dinlemeyi kullanmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir.

 

 

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/tips-for-improving-your-childs-social-skills-north-shore-pediatric-therapy/