Çocuklarınıza Sağlıklı Alışkanlıkları Nasıl Aşılarsınız?

Çocuklarınıza Sağlıklı Alışkanlıkları Nasıl Aşılarsınız?

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın hayata en iyi şekilde başlamalarını istersiniz. Ne de olsa, onları başarıya taşıyacak becerileri öğretmek sizin işinizdir.
 

Ancak her ebeveynin bildiği gibi, bu değerleri aşılamanın en iyi yolunu belirlemek sizin için zor olabilir. Bu nedenle, çocuklarınıza sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak için birkaç ipucu veriyoruz.

 

 

Spor ile Eğlence
Zindelik hissi ile genç yaştayken ve eğlenceli bir şekilde tanışmadıysanız, yaşlandıkça onu bir angarya olarak görmeniz normaldir. Vücudunuz aktif olmak için tasarlanmıştır ve çocuğunuzun yaşamı boyunca aktif kalmasına yardım etmenin en iyi yollarından biri de sporun ne kadar eğlenceli olabileceğini göstermekten geçmektedir. Paten veya dans gibi aktiviteleri düşünün. Bu faaliyetler sadece eğlenceli olmakla kalmıyor, aynı zamanda bütün ailenin katılımı için de harika bir fırsat sunuyor. Haftada dört kez en az 30 dakika dans etmek gibi eğlenceli bir aktivite tüm vücudu aktif hale getirebilir.

Sağlıklı Davranışlar
Sağlıklı alışkanlıklar inşa etmenin bir yönü de, onları geliştirmek için bir destek sistemine sahip olmakla ilişkilidir. Tüm aile katıldığında da, çocukların davranışlarını modellemesi kolaylaşır. Çocuğunuz her hafta bisiklet sürüdüğünde kalp krizi riskinin %50 azaldığını anlamayabilirler ama siz bisiklet sürdüğünüzde ve eğlendiğinizde zevk aldığınızı anlar ve o da yapabilir. Unutmayın, iyi alışkanlıklar bir ebeveyn olarak sizinle başlar. Çocuğunuz hayatınızı belli bir şekilde yaşadığınızı ve mutlu olduğunuzu gördüğünde, parçaları bir araya getirmeye başlayacaktır.

Beslenme Alışkanlıkları
Sağlıklı beslenme alışkanlıkları her zaman katı diyetler içermez. Çocuğunuz sağlıklı yaşam için meyve ve sebzelere ihtiyaç duyarken, yiyeceklerle de sağlıklı bir ilişki kurmaları gerekir. Çocuğunuzun yemek yerken ne hissettiğinin farkına varmasını öğretebilirsiniz. Yiyeceklerin sizi nasıl hissettirdiği konusunda dürüst olmanız da önemlidir. Bu yüzden dondurma sizi iyi hissettirir veya soğan sizi kötü hissettirirse, çocuklarınıza karşı dürüst olun. Bu da onlara, bazı yiyeceklerin kendilerini nasıl hissettirdiği konusunda dürüst olmalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca, çocuğunuzu yedikleri yiyeceklerin nereden geldiği konusunda eğlenceli bir aile etkinliği ile eğitebilirsiniz. Örneğin, meyve yerken hangi meyvenin en çok nerede yetiştiği hakkında konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun gıda ile ilişki inşa etmesine yardımcı olmanız, daha sonraki dönemlerde vücutları için iyi beslenme alışkanlıkları oluşturmalarını sağlar.

Ebeveynlik bazen zor olabilir ancak çocuklarınız için olumlu bir gelecek oluşturmayı düşündüğünüzde, küçük mücadeleler her zaman buna değerdir.

Kaynakça
https://www.kidsinthehouse.com/blogs/louann-moss/how-to-instill-healthy-habits-in-your-children