Çocuklarınızda Hoşgörüyü Teşvik Etmeniz İçin 6 Yol

Çocuklarınızda Hoşgörüyü Teşvik Etmeniz İçin 6 Yol

 

Ebeveynlerin çocuklarına hoşgörüyü teşvik etmesi için 6 yolu:

 

1. Çocuklarınıza ilk önce sevgiyi öğretin.
Farklılıklara ve başka faktörlere takılmadan çocuklarınızın başkalarını sevmeleri için örnek olun. Yardımsever olmayı teşvik edin.

2. Kendi değerlerinizi ve önyargılarınızı bilin.
Her insanın kendine özgü önyargıları ve değerleri vardır. Kendi kişisel inançlarımızı, değerlerimizi ve tahammül etmek için mücadele ettiğimiz farklılıkları göz önünde bulundurmamız ve değerlendirmemiz önemlidir. Bu şeyleri daha iyi anlamaya çalışın.

3. Çocuklarınızı farklılıklara maruz bırakın. Başkalarına saygı göstermeleri gerektiğini öğretin.
Anlayışı arttırmanın en iyi yolu, derine inmektir. Kitapçılarda ve kütüphanelerde çocuklarınızla birlikte istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Çocuklarımızın dünyayı, kültür ve görüş çeşitlerini keşfetmelerine izin vermek önemlidir. Bu, çocuğun kendi görüşlerini, değerlerini ve kültürünü ifade etmesine izin verirken aynı zamanda başkalarına karşı takdirini ve saygısını göstermesini ve başkalarından saygı görmesini sağlayabilir. Tüm farklılıkları kabul etmenin veya benimsemenin gerekli olmadığını ancak bu değerleri için başkalarına her zaman saygı duymamız gerektiğini bilmemiz önemlidir.

4. Basmakalıp davranışlardan kaçının.
Mükemmel toleranslı bir dünyada yaşamıyoruz ve sosyal medyada olduğu gibi başkalarıyla da etkileşimlerimizde sürdürdüğümüz birçok klişe ve önyargılarımız var. Basmakalıp olan ve başkalarına zarar veren şakalara veya diğer uygulamalara katılmamak önemlidir. Böyle bir hoşgörüsüzlükle karşılaşılırsa, ebeveynler çocuklarına net bir şekilde “Bu doğru bir davranış değil. Doğru olanı daha iyi anlamak için neden bu konuda biraz daha fazla araştırma yapmıyoruz? ” diyebilir.

5. Kendinizle yarışın.
Kendi bakış açımızla olayları değerlendirmek kolaydır. Başkaları bizim görüşlerimize veya kültürümüze meydan okuduğunda, savunmaya geçmek aslında farklı şeyler öğrenmemizi engeller. Kişisel savunuculuğa geçmeden başkalarının görüşlerini görmeye çalışmak önemlidir. Cevap vermeden önce sorular sorun ve dinleyin. Olayları diğer kişinin bakış açısından görmeye çalışın. Çocuklar bunu sizde gördüklerinde, kendileri de bu tarzı benimserler.

6. Çocuğunuzun özgüvenini arttırın.
Çocuklar kendileri hakkında iyi şeyler hissettiklerinde, başkalarının farklılıklarından dolayı kendilerini tehdit altında hissetmezler. Kendilerini güvende hisseden çocuklar, karşıt görüşleri keşfetme ve tartışma konusunda daha rahattırlar.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/6-ways-you-can-teach-your-child-tolerance/?pg=2&internallink=6-ways-you-can-teach-your-child-tolerance#post-2098
Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                +90 (533) 165 60 94