Çocuklarınızla İyi Bir Bağ Kurabilmek İçin 7 İpucu

Çocuklarınızla İyi Bir Bağ Kurabilmek İçin 7 İpucu

Ebeveynler bazen çocukları ile istedikleri şekilde bağ kuramadıkları için korkarlar. Bazen onları gerektiği kadar iyi tanımadıklarından veya istemedikleri şeyleri yaptıklarından dolayı endişe etmeye başlarlar. Korku neredeyse içlerini kemirir. İyi haber şu ki, bu problem çözülebilir. Onları ve etraflarında olup bitenleri önemsemek önemlidir. İyi bir şey yaptığınızı fark etmek için onlara zaman ayırın. Bu yazımız ebeveynlerin bu konuda kendinize olan güvenlerini artırmaya yardımcı olacaktır.

Onlarla Konuşun ve Onları Dinleyin.

Çocuklarınızla iletişim kurmanın en temel yolu onlarla konuşmaktır. Onlara gününüzü anlatın ve günlerinin nasıl geçtiğini sorun. Size söyledikleri her şeyi hatırlamaya çalışın. Onlara sorular sorun. Karşı tarafın söylediklerini dinlemesi konuşan insan için önemlidir. Çocuklarınızın size söyledikleriyle ilgili onlara sorular sormak, dinlediğinizi ve daha fazla bilgi edinmek istediğinizi gösterir. Bir oturuşta kendileri hakkında her şeyi söylemelerini beklemeyin. Özellikle her şeye isyan eden gençler ve büyük çocuklarla aradığınız bağı kurmanız zaman alır.

İlgi Alanlarına İlgi Gösterin.

Bazen sadece konuşmak tüm çocuklarda işe yaramaz. O yüzden birlikte başka bir şey yapmayı düşünmek iyi bir fikir olabilir. Çocuğunuz video oyunları oynamayı seviyorsa onunla birlikte oynayın. Onlara projelerinde yardımcı olun. Yapmaktan hoşlandıkları her şeye katılmayı deneyin. Çocuklarınız bazen sizi istemeyebilir ancak eninde sonunda birlikte yapacak bir şeyler bulacaksınız.

Hobileri hakkında yargılayıcı görünmemeye çalışın. Çocuklarınız kimseye zarar vermediği sürece endişelenmemelisiniz. Çocuğunuz sevdiği şeyleri takdir etmediğinizi hissetmeye başlarsa aranızdaki bağın oluşması zaman alır.

Onları Kendi Dünyanıza Davet Edin.

Beraber yapmak istediğiniz şeylerde ortak sonuca varamıyorsanız belki de siz kendi zevk aldığınız şeylere bakmalısınız. Siz de insansınız. Onlara kim olduğunuzu göstermeye istekli olun; sizi izleyecekler ve belki sizinle aynı şeyi yapacaklar. Onları en sevdiğiniz programlardan birine veya spor etkinliklerine götürebilirsiniz. Bazı arkadaşlarınızla tanışmalarına izin verebilirsiniz. Her şey, siz ilgilendiğiniz sürece işe yarayabilir.

Yeni Bir Hobi Bulun.

Çocuğunuzla ortak hiçbir ilginiz olmadığını görebilirsiniz. Sorun yok! Bu durumda, ikiniz birlikte yapabileceğiniz yeni bir hobi bulma konusunda konuşabilirsiniz. İkinizin de ortak olarak yapmadığı bir şey bulmaya çalışın ve birlikte yapmaya çalışın. Hiçbiriniz bu etkinlikte lider olmayacaksınız çünkü ikiniz de fazla deneyime sahip değilsiniz.

Suçlamayın.

Çocuklarınızı asla suçluluk duygusuyla yüzleştirmeyin. Onlarla zaman geçirmek ve onları tanımak istediğinizi açıkça belirtin ancak işe yaramazsa onları hemen suçlamayın. Birkaç denemenin sonunda size bir şans vereceklerdir.

Ebeveynliği ve Arkadaşlığı Dengeleyin.

Çocuğunuzun arkadaşı olmak harika bir fikirdir. Bu duygu eşsizdir. Ancak bu ilişkiyi çok ileri götürmemek gerekir. İlk önce bir koruyucu olduğunuzu asla unutmamalısınız. Siz, öncelikle bakımınız altındaki çocuğunuzun güvende olduğunu ve büyüdüğünü görmek için varsınız. Ebeveynlik ve arkadaşlık arasında bir denge bulunmalıdır. Çocuğunuza, etraflarında olup bitenler hakkında size bir şeyler söyleyebilecek ve aynı zamanda sizden rehberlik alabilecek kadar güven vermeniz gerekir.

Cesaretiniz Hemen Kırılmasın.

Çocuklar bazen zor olabilir. Ne denerseniz deneyin hala başladığınız zamanki gibi kendinizi onlardan uzak hissediyor olabilirsiniz. Pes etmeyin! Çocuklar ne yapmaya çalıştığınızı bilirler ve aslında sizi takdir ederler. Çocuklarınız ileride bir zorlukla karşılaştıklarında sizi düşünecekler ve onları önemsediğinizi hatırlayacaklardır.

Kaynakça: https://childdevelopmentinfo.com/family-building/7-ways-to-connect-with-your-children/#.XLrsotjVLIU