Çocuklarınızla Yapmamanız Gereken 4 Kavga

Çocuklarınızla Yapmamanız Gereken 4 Kavga

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bizleri harekete geçirmeyi çok seviyorlar. İstedikleri zaman istedikleri şeyleri yaptıkları o mükemmel yaştalar ancak isteklerini duyurmaları için gereken iletişim becerilerine veya bilişsel yeteneklere tam olarak sahip değiller.
 

Bu durumda, ebeveynler olarak kendimizi sık sık çocuklarımızın istekleriyle çok zorlu bir şekilde başa çıkarken bulabiliriz. Disiplin ile dengeyi kurmak arasındaki bağlantıyı bulmaya çalışırken, mücadelemizi nasıl ve ne zaman yapıp yapmayacağımızı da bilmemiz gerekir.

 

 

Çocuk yetiştirme konusundaki deneyimimde, yaşanmaması gereken dört ana kavga vardır:
 

 

 

Giymeyi istedikleri şeyler onlar için herhangi bir sağlık veya güvenlik sorununa yol açmayacaksa ve onları fazla rahatsız edecek bir şey olmayacaksa, istediklerini seçmelerine izin verebilirsiniz, giyinme konusu üzerinde zıtlaşmaya değecek bir konu değildir.
 

 1. Giyinme
 2. Yemek
 3. Çoğu ebeveyn, yürümeye başlayan çocuklarının sağlıklı ve doğru beslendiğinden emin olmak ister ancak genellikle yürümeye başlayan çocuklar yemek konusunda seçicidirler.
  Brokoliyi yeme konusunda yürümeye başlayan çocuğunuzla tartışmaya girmek faydalı olmayabilir, çünkü ne kadar zorlarsanız o kadar fazla kendini geri çekecektir. Endişeleniyorsanız ve çocuğunuz yemek yemeyi reddediyorsa fazla endişelenmeyin, çocuklar kendilerini aç bırakmayacaktır.
 4.  

 5. Lazımlık Kullanımı
 6. Çocuğunuzu lazımlık kullanmaya zorlamak yine kendisini geri çekmesine neden olacaktır. Evet, tuvalet alışkanlığı edinmesi güzel olurdu ancak yürümeye başlayan çocuğunuzun gerçekten bezden tuvalete rahat ve uyumlu bir geçiş yapmasını istiyorsanız, tuvalet eğitimine ve lazımlığa hazır olana kadar beklemelisiniz.
 7.  

 8. “Güle Güle” Demek veya Sarılmak
 9. Görgü kuralları önemlidir ve çocuklarınız için erken yaşta ne kadar çok şey yaparsanız, onlara aşılanması da o kadar olasıdır. Ancak bu yaptıklarınızın hepsi görgü kuralları için önemli olmayabilir. Eğer çocuğunuz vedalaşırken sadece güle güle dememeyi seçerse ve birine sarılmak istemiyorsa, onu bunu yapması için zorlamayın. Çocuklarımızı asla birine sarılmaya ya da birini öpmeye (büyükanne ve büyükbabalara bile) zorlamamamız gerektiğini düşünüyorum çünkü onlara vücutlarının kendilerine özel olduğunu öğretmemiz gerekiyor.

 

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/slideshow/4-toddler-fights-arent-worth/