Çocuklarla Bağımlılıklar Hakkında Konuşmak

Çocuklarla Bağımlılıklar Hakkında Konuşmak

Çocuklarla Bağımlılıklar Hakkında Konuşmak

Bağımlılık, çocukların anlaması zor olan bir konudur ve bağımlılık konusunu ebeveynleri aracılığıyla gözlemlemeleri ve deneyimlemeleri gerektiğinde anlamaları daha da zorlaşır. Bağımlılığı bulunan ebeveynleri olan veya bağımlılıkla mücadele eden yetişkinlerden oluşan bir aileden gelen çocuklar doğrudan çalışıyorsanız, ilgili çocukları desteklemeniz önemlidir. İşte size birkaç ipucu:

Çocuğa destek vermek. Evde tutarsızlığı olan çocukların yaşamlarında istikrarlı bir yetişkin desteğine ihtiyaçları vardır. Bir çocuğa sürekli olarak destek vermek kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Aktif dinleme ve söylediklerinize ilgi göstermesi için cep telefonlarını bir yere bıraktıklarından emin olun.

Bağımlılığı dürüst ama yaşa uygun bir şekilde açıklayın. Çocukların durumlarını anlamasına yardımcı olmak için, bağımlılığı tıpkı diğer hastalıklar gibi bir hastalık olarak açıklarken, çocuğun yaşını ve anlayabileceklerini de aklınızda bulundurun. Hazelden Betty Ford’daki Çocuk Programları ulusal direktörü Jerry Moe, bağımlılığın “sıkışmış, kancalanmış ve kapana kısılmış” kelimelerini kullanarak açıklanmasını önermektedir.

Sıkışmış saçtaki sakıza atıfta bulunmaktadır, çıkması çok zordur. Kancalanmış, sadece özgür olmaya odaklanabilen ve bu nedenle başka şeylere odaklanamayan kancadaki bir balığa atıfta bulunmaktadır. Kapana kısılmış ise bir hayvana atıfta bulunur, çünkü bir tuzağa sıkışmış durumdadır.

Bunun onların hatası olmadığını bilmelerini sağlayın. Çocuklar, ebeveynlerinin bağımlı olmasını engelleyebileceklerini düşünerek bir ebeveynin kararlarından sorumlu olabilirler. Çocuğun bağımlılığın iyileşmesi için tedaviye ihtiyaç duyan dış davranışlardan kaynaklanmayan bir iç hastalık olduğunun farkında olmasını sağlayın.

Onları konuşmaya teşvik edin. Çocuğa, güvenilir yetişkinlere nasıl hissettiğini ve yaşamında neler olduğunu anlatmasının uygun olduğunu bildirin. Destek için kime gidecekleri konusunda konuşmalarına yardımcı olun. Kendilerini güvensiz durumlarda bulduklarında ne yapacaklarını açıklamak önemlidir.

Çocuk olmaya devam etmelerine yardımcı olun. Ebeveynler bağımlılıklarla mücadele ederken, çocuklar genellikle küçük kardeşlere bakmak, yemek hazırlamak veya acil hattı ne zaman arayacağını belirlemek gibi ekstra sorumluluklar altına girmek zorundadırlar. Bu stresi azaltmaya yardımcı olmak için aptalca davranma, oyun oynama veya dışarı çıkma fırsatı sunun ve birlikte eğlenin. Neler olup bittiğiyle ilgili konuşarak bu durumlardan biraz uzaklaşmasına izin verin.

Bu konuşmaları yapmanız gerektiğinde, gerekli soruları sorun ve söylenecek doğru şeyi belirlemeden önce çocuğun yolunu izleyin. Şüphe duyduğunuzda, bir çocuğun daha fazla yardıma ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için bir uzmanın görüşüne başvurun.

Aile çocuğu güvensiz hale getirdiğine inandığınız bilgileri paylaşıyorlarsa, paylaştıkları için onlara teşekkür edin ve çocuğun sağlığı için paylaşmanız gerektiğini onlara açıklayın. Eğer çocuk güvende değilse, çocuğun durumunu koruyucu hizmetlerle paylaşın. Umarız ki bu ipuçları, çocuklarla bağımlılığı tartışmaktan daha emin hissetmenize yardımcı olur.

Kaynakça: https://penfieldbuildingblocks.org/health-and-wellness/talking-to-children-about-addiction/