Çocuklarla İnce Motor Becerileri Geliştirme için 5 İpucu

Çocuklarla İnce Motor Becerileri Geliştirme için 5 İpucu

Yaşlar ilerledikçe ince motor beceriler çok önemli bir rol almaktadır. Üstlendiğimiz hemen hemen her günlük iş için onlara ihtiyacımız vardır. Bu ince motor becerileri genç yaşlarda öğrenmezsek, yaşlar ilerledikçe işler daha da zorlayıcı gelebilir. Çocuğunuzun ince motor beceri gelişimi ile mücadele ettiğini fark ettiyseniz veya çocuğunuzun bu becerilerin gelişimi ile mücadele etmesini önlemek istiyorsanız, kullanabileceğiniz birkaç ipucu vardır. Her biri çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu becerileri kazanmasına yardımcı olabilir.

 

Düzenli Olarak Makas Kullanın
 

Çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesinin en iyi yollarından biri makas kullanmasıdır. Bu, öğrenmede kullanacağı şekilleri kesmesini ve çizgiler boyunca eşit bir şekilde kesmesini içerir. Çocuğunuz makası ne kadar sık ​​kullanırsa, bu becerilerin o kadar çok yüzeye çıktığını göreceksiniz.

Çocuğunuzun Sıklıkla Çizim Yaptığından Emin Olun
 

Düzenli olarak çizmek için kalem kullanmak, çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesini sağlar. Çizgiler, şekiller oluşturabilir ve hatta diğer insanların yaptıklarını taklit edebilir. Başkalarının çizdiklerini izlemesine veya kopyalamasına izin vermek, belirli bir sonuca odaklanmasını ve becerilerini daha da geliştirmelerini sağlar.

Çocuğunuzun Κendi Başına Giyinmesine İzin Verin
 

Çocuğunuzun kendi başına giyinmesine izin vererek, bu konuda kendine olan güvenini daha çabuk arttırmasını sağlayabilirsiniz. Düğmeler ve fermuarlar motor becerileri üzerinde çalışmasına izin verirken, aynı zamanda kendisine bakmasına olan güvenini arttırır.

Alkış ve Dokunma İçeren Oyunlar Oyna
 

Çocuğunuzdan kendi ellerini, daha sonra sizin ellerinizi çırpmasını istediğinizde, ellerinin nereye gittiğine odaklanacaktır. Bu onun motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Parmak uçları veya kendi burun veya ayak parmakları gibi şeylere dokunmayı oyuna dahil ettiğinizde, ince motor becerileri üzerinde çalışmış olursunuz. Bu oyunları mutlaka günlük rutinin bir parçası haline getirin.

Bulmacaların Keyfini Çıkarın
 

Çocuğunuzun işlerin nasıl bir araya geldiğini öğrenmesini ve ayrıca farklı şekilli parçaları yerinde kullanabilmesini istediğinizde, bulmacalar bunlar için harika bir fιrsattιr. Bulmacaların yaşa uygun olduğundan emin olmalısınız, ancak en fazla yararı elde etmek için en az 5-10 parçaya sahip olmalıdırlar.

Kaynakça: https://www.speechandot.com/5-tips-fine-motor-skills-development-kids/