Çocuklarla Irk ve Kültürel Çeşitlilik Hakkında Nasıl Konuşulur?

Çocuklarla Irk ve Kültürel Çeşitlilik Hakkında Nasıl Konuşulur?

Irk ve kültürel çeşitlilik, ilkokul çağındaki çocuklara öğretmek için mükemmel bir konudur. İlkokul öğrencileri kendileri ve çevrelerindeki insanlar hakkında birçok fikir oluşturmaktadırlar. Bu, görünüm ve kültürel geçmişlerdeki farklılıklar hakkındaki doğal meraklarının gerçekten devreye girmeye başladığı zamanlardır.

İlkokul çağındaki çocuklar kültürel ve ırksal farklılıkları perspektif haline getirebilirler. Başkalarını kendilerinden farklı kılan özellikleri takdir etmeyi ya da onlara değer biçmeyi öğrenebilirler.

Başka bir deyişle bu zaman, ebeveynlerin ve diğer yetişkinlerin çocukların yaşamlarında ırk ve kültürel çeşitlilik konusundaki tutumlarını şekillendirmeleri için en iyi zamandır.

Çocuklarla Irk ve Kültürel Çeşitlilik Hakkında Konuşurken Unutmamanız Gereken Şeyler

İşte çocuğunuzla farklılıkların değeri hakkında konuşurken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler.

Onlara Hoşgörü Öğretmek Zorunda Değilsiniz

İşte çocuklar hakkında güzel olan bir şey: Çoğu çocuk doğal bir adalet ve dürüstlük duygusu ile doğar. Zararlı ve acımasız oldukları öğretilmedikçe, çocuklar başkalarına fiziksel olarak veya kelimelerle saldırmanın yanlış olduğunu bilirler. Tek yapmamız gereken bu doğal insan sevgisini beslemektir.

Sorularını Cevaplamaktan Vazgeçmeyin

Çocuğunuzun fiziksel özellikler veya kültürel uygulamalardaki farklılıklar hakkında soruları varsa, bunları açıkça tartışın. Okul çağındaki bir çocuk, birinin cilt rengi veya dünyanın farklı bölgelerindeki insanların neden birbirinden farklı görünebileceği hakkında sorular sorabilir.

Bu yaştaki çocuklar, dünya hakkındaki bilgilerini genişlettikçe sıralamayı ve sınıflandırmayı öğrenirler, bu yüzden bunlar gibi sorular sormaları normaldir.

Farklı kültürler, gelenekler ve ırklar hakkında konuşmak ve sahip oldukları soruları cevaplamak, çocuğunuza farklılıkları fark etmenin uygun olduğunu öğretir ve daha da önemlisi, onlarla ilgili konuşmanın iyi olduğunu öğretir.

Irksal ve Kültürel Çeşitliliğin Değerini Öğretin

İlkokul dönemindeki çocuğunuz hem geçmişte hem de günümüzde mevcut olan diğer kültürleri öğrenecektir. Farklı etnik veya ırksal kökenlerden gelen arkadaşları ve sınıf arkadaşları bile olabilir. Bunları, ırksal ve kültürel çeşitliliğin değerini vurgulamak için mükemmel bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Öğretme Kabulünün Daha Geniş Değerine Bakın

Sadece ırksal ve kültürel değil, sosyoekonomik düzeyler, cinsiyet ve hatta engellilikteki farklılıkları da takdir etmeyi öğrenmek günümüzün çeşitli toplumlarında önemli bir beceridir. Farklılıklara dayalı olarak değer biçmeyi öğrenen çocuk, ileride zor ve yalnız bir yolla karşılaşacaktır.

Kendi Tutumunuza Bir Göz Atın

Farklı geçmişlere sahip insanlar etrafında huzursuz veya rahatsız olursanız, çocuğunuz bu duyguyu sizden alabilir. İnsanlar ile konuşma şeklinizi düşünün. Birini diğer özelliklerden ziyade ırkına göre tanımlar mısınız? Çocuklarınıza günlük sözleriniz ve eylemlerinizle hangi mesajları veriyorsunuz?

Medyadaki Görüntüleri Tartışın

Medyada, filmlerde, televizyonda, reklamlarda, neredeyse baktığımız her yerde daha fazla çeşitliliğin olduğu bir çağda yaşıyoruz.

Negatif klişeleri tartışın ve ilkokul öğrencinize neden haksız veya yanlış olduklarını sorun. Irkçılığın ne olduğu ve yaşamımız üzerinde nasıl olumsuz bir etkisi olabileceği hakkında konuşun.

Bugün, okullarımız ve mahallelerimiz daha çeşitli olma eğilimindedir ve çocuklara diğer kültürlerden ve geçmişlerden gelen çocuklarla etkileşim kurma şansı verir. Şüphesiz ki, daha gidecek çok yolumuz var, ancak bir “İnsan” olmak için harika bir zamandayız.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/teaching-kids-about-race-and-cultural-diversity-621099