Çocuklu Bir Evi Temiz Tutmak

Çocuklu Bir Evi Temiz Tutmak

Evinizde küçük çocuklarınız varsa, evinizi temiz tutmanın kolay olacağını söylemek zordur, ancak yine de bunu sağlayabilmek mümkündür.

Genel olarak mutlu bir aile için, evin her gün düzenli olması çok önemli değildir. Ancak dağınık ve kirli olan bir ortam da sizi rahatsız edebilir. Etrafınızda düzensizlik olduğunda, çalışmak çok zor olabilir veya dinlenmek imkansız olabilir.

 

Evde dağınıklık söz konusu olduğunda ise herkesin kendi standardı vardır. Her şey anne-babalarınıza ve içinde büyüdüğünüz eve göre değişir. Anneniz düzenli bir insansa ve evi mükemmel durumda tutuyorsa, siz de kendi evinizin böyle olmasını istersiniz. Öte yandan, eğer aileniz karmaşıklık ve düzensizlik konusunda rahatsa ve evin her tarafında karışıklık varsa ileride bunun sizin için de bir sorun olmayacağını düşünebilirsiniz. Sevdikleriniz ve kendiniz için evinizde yapılacak yeterli temizliğin ne kadar olduğunu bulun.

Küçük Çocuklar ve Temiz Bir Ev İçin:

1.Düzenlilik Anlayışınızı Değiştirin
Düzenli olmak sizin için, belki de her şeyin yerinde olduğu ve her yerin temiz olduğu anlamına geliyor. Eviniz beklenmedik her durum için temiz ve hazır olabilir ta ki siz anne oluncaya kadar. Sonrasında her yerde sepet dolusu oyuncak görmeniz normaldir.

Çocuklar oynarken tüm ev bazen bir oyun odasına dönüşebilir. Bu yüzden eviniz, beklenmedik misafirler için her zaman hazır olmayabilir. Ancak arkadaşlarınız durumunuzu ve sizleri anlayacaklardır. Aslında eviniz hala temiz ve düzenli olabilir, sadece çocuklarla birlikte bu düzenlilik şimdi farklı bir anlam ve boyut kazanır.

2.Çocukları Dahil Edin
Çocuklar sizi rahatsız etmek için evde karışıklık yaratmazlar. Onların asıl yaptıkları çevrelerini araştırmaktır. Öte yandan iyi bir ebeveyn olarak, çocuklarınıza evin nasıl temiz ve düzenli tutulması gerektiğini öğretmeniz gerekir.

Oynarken oyuncaklarını dağıtmalarına izin vermek iyi bir fikir olabilir. Fakat oyun bittiğinde, oyuncakların toplanıp yerlerine konulması gerekir. Bazen çocuklar bunu kendileri yaparlar, bazen siz de onlara yardım edebilirsiniz. İki şekilde de olabilir, burada asıl amaç çocuklarınızı mümkün olduğunca toplama işine dahil etmektir. Bu şekilde, onları toplama konusunda yardımcı olurken aynı zamanda sorumluluk almayı öğretmiş olursunuz.
 

 

{!GALLERY}