Çocukluk Çağı Astımı ve Gençlerin Huzursuz Bağırsak Sendromuna Bağlı Gıda Alerjileri

Çocukluk Çağı Astımı ve Gençlerin Huzursuz Bağırsak Sendromuna Bağlı Gıda Alerjileri

Çocuklarda ve gençlerde yapılan geniş bir araştırma, 12 yaşında astım veya gıda alerjisine sahip olmanın, gençlerde huzursuz bağırsak sendromu gelişme olasılığını artırdığını bulmuştur.

Huzursuz bağırsak sendromu (IBS) 10 kişide 1’den fazlasını etkiler, ancak bu semptomları yaşayan herkes bir doktora danışmaz. IBS ergenleri, gençleri ve yetişkinleri etkileyebilir.

Eski bir araştırmaya göre bazı uzmanlar gençlerin yaklaşık % 14’ü bu hastalığı deneyimlediğini tahmin ediyor. Ancak son zamanlarda yapılan birkaç araştırma bu hastalığın genç insanlarda tekrarlanma sıklığını araştırmıştır.

Doktorlar IBS’nin nedenini tam olarak anlamasalar da, 16 yaşındakilerde IBS’yi araştıran yeni araştırma, önceki ve eşzamanlı astım ve gıda alerjileri ile güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

16 yaşında IBS’si olan gençlerin 12 yaşında astım olma olasılığı neredeyse iki kat daha fazlaydı ve yarısına yakını o yaşta gıda aşırı duyarlılığı yaşamıştı. Baş yazar Dr. Jessica Sjölund, "Bu bilgi, bu alerji ile ilgili hastalıklarda görülen düşük dereceli iltihap süreçlerini hedefleyen ergen IBS için yeni tedavi yöntemleri geliştirmek için açılabilir" diyor.

Araştırmacılar çalışmalarını Göteborg Üniversitesi ve İsveç’in Stockholm kentindeki Karolinska Enstitüsü’nde gerçekleştirdiler. Bunu, Ekim 2020’de United European Gastroenterology’nin UEG Week Virtual 2020 konferansında sundular.

IBS yaşamı tehdit etmez, ancak neden olduğu rahatsızlık, özellikle gençlerde ve genç kadınlarda genellikle rahatsız edicidir. Bunun nedeni, IBS’nin vücudun hali hazırda geçirdiği değişiklikleri birleştirebilmesidir.

Mide veya karın ağrısı, IBS’nin ana semptomudur.

IBS’li insanlar kramp, şişkinlik ve gaz yaşayabilir ve aşağıdaki semptomlardan en az ikisine sahip olacaktır:

  • Bağırsak hareketlerinde ağrı veya rahatsızlık.
  • Sıklıkta artış veya azalma ile bağırsak hareket programındaki değişiklikler.
  • Dışkının kolayca geçemeyecek kadar zorlaştığı kabızlık veya tam tersi etkiye sahip ishal nedeniyle dışkı değişiklikleri.

IBS bir hastalık değildir, bağırsakların normal davranmadığı fonksiyonel bir bozukluktur. IBS fizyolojik hasara neden olmaz ve doktorların doğrudan tanı koymasını zorlaştırır.

Bazı gençler bu tür semptomlara dikkat çekmek konusunda isteksiz olabilir. Avrupa’nın önde gelen IBS uzmanlarından biri olan ortak yazar Hans Törnblom’a göre:

“Fonksiyonel gastrointestinal bozukluklar yaygın olsa da, birçok hasta ne yazık ki olumsuz bir şekilde damgalanmakta ve etiketlenmektedir. IBS hastalarının çoğunun tıbbi tavsiye istememesi gerçeği büyük endişe kaynağı olmalıdır. IBS gibi bozukluklarla yaşamanın fiziksel unsurlarını iyileştirmek için kaynak ayırmanın yanı sıra, hastalara psikolojik ve duygusal destek sağlamaya özen gösterilmeli ve yatırım yapılmalıdır, böylece tıbbi tavsiye alma konusunda rahat olurlar. "

Çalışma, anketler aracılığıyla 2770 çocuğun doğumdan 16 yaşına gelene kadar sağlığının izlenmesini içeriyordu. Ebeveynler, soruları kendileri cevapladıklarında katılımcılar 16 yaşına gelene kadar çocukları ile birlikte ve adına anketleri doldurdular.

Anketlerde çocuklar 1, 2, 4, 8, 12 ve 16 yaşlarında astım, alerjik rinit, egzama ve gıda aşırı duyarlılığının varlığı soruldu. Katılımcılar 16 yaşındayken, Roma III Pediatrik Gastrointestinal Semptomlar Anketinden türetilen soruları cevapladılar.

Cevaplarına göre, araştırmacılar katılımcıları üç gruba ayırdı: IBS, fonksiyonel karın ağrısı ve fonksiyonel dispepsi.

Katılımcıların, IBS’si olanların ,2’sinde 12 yaşında astım varken, IBS’si olmayanların sadece %6,7’sinde bu yaşta astım vardı. 16 yaşında IBS’si olmayan bireylerin %29.2’si 12 yaşında gıda aşırı duyarlılığı olduğunu bildirirken, bu rakam IBS’li olanlar için %40.7’ye yükseldi.

Analiz ayrıca 16 yaşında astım, gıda aşırı duyarlılığı ve egzama ile o yaşta IBS gelişme riskinin daha yüksek olması arasında ilişki buldu.

Araştırma IBS’nin nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilir. Sjölund, "alerji ve bağışıklık bozukluğunun IBS’nin gelişiminde bir rol oynadığı öne sürüldüğünü biliyorduk, ancak alerji ile ilgili hastalıklar ve IBS ile ilgili önceki çalışmalar çelişkili" diyor.

Ancak şimdi diyor ki, "Bu büyük çalışmada bulunan ilişkiler, alerji ile ilgili yaygın hastalıklar ve ergen huzursuz bağırsak sendromu arasında ortak bir patofizyoloji olduğunu gösteriyor."

Kaynakça: https://www.medicalnewstoday.com/articles/childhood-asthma-and-food-allergies-linked-to-teen-ibs#The-study