Çocukluk Çağı Depresyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocukluk Çağı Depresyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araştırmalar, çocukların, hatta bebeklerin bile depresyon yaşadığını göstermiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar, bebeklerin % 1’inin, okul öncesi çocukların % 4’ünün, okul çağındaki çocukların % 5’inin ve ergenlerin % 11’inin Majör Depresif Bozukluk için tanı kriterlerine uyduğunu göstermektedir.

 

Çocuğunuzun gerekli terapötik müdahaleleri almasına yardımcı olabilmeniz için çocukluk çağı depresyonunun risk faktörlerini ve semptomlarını iyi anlamanız gerekir. İntihar, 10-24 yaşları arasındaki çocuklarda, gençlerde ve genç yetişkinlerde ikinci sıradaki ölüm nedenidir. İntihar depresyonla yakından ilişkilidir, bu nedenle erken tanı ve tedavi kritiktir, hatta bazen hayat kurtarır.

Çocukluk Çağı Depresyonu Belirtileri

Yetişkinler gibi, çocuklar da duygu durum değişikliği yaşayabilirler, olumsuz düşünceleri ifade edebilirler ve çocukların depresif belirtileri davranışsal şekillerde gösterme olasılıkları daha yüksektir. Örneğin, depresyon yaşayan bir çocuk yorgunluktan, karın ağrılarından, baş ağrılarından şikâyetçi olabilir veya sinirlilik, iştahta değişiklikler ve uyku düzeninde değişiklikler olabilir. Genellikle somatik semptomlar olarak bilinen bu fiziksel semptomlar, tıbbi nedenleri bilinmese de, çocuğunuz için gerçek deneyimler olan fiziksel ağrıları ve acıları ifade eder. Bu somatik şikâyetler genellikle depresyon yaşayan çocuklarda sık görülür. Çocuğunuzun bu belirtileri yaşıyor olması halinde, herhangi bir çocuk hastalığıyla ilgili fiziksel hastalıkları veya diğer tıbbi sorunları dışlamak önemlidir.

 

Ebeveynler Yardım Etmek İçin Neler Yapabilirler?

Ebeveynler çocuklarının en büyük savunucusu ve destekçisidirler. Bu nedenle, çocuğunuzun depresif belirtilerle mücadele ettiğinden şüpheleniyorsanız, çocuğunuza yardım etmek için ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir.

 

Çocuğunuzla depresyon hakkında konuşun. Açık iletişim yoluyla destek ve teşvik, çocuğunuzun duygularını ifade etmesi için kendini rahat hissetmesine yardımcı olur. Bu, çocuğunuzun yalnız olmadığını, sevildiğini ve anlaşıldığını bilmesini sağlar.

 

Çocuğunuzun doktoru ile konuşun. Ruh sağlığı, çocuğunuzun fiziksel sağlığı kadar önemlidir. Çocuğunuzda çocukluk çağı depresyonu semptomları olduğunu fark ederseniz, çocuğunuzu duygusal kaygıları hakkında bilgilendirmek için doktorunuzu arayın. Çocuk doktorunuz tanı için bir değerlendirme önerebilir veya sizi bir terapiste yönlendirebilir.

 

Görmezden gelmeyin! Depresyon, kenara atılamayacak veya göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir akıl hastalığıdır. Çocuğunuzun duygusal kaygılarını görmezden gelmek, çocuğunuzun depresyonu yenmesi için ihtiyaç duyduğu tedaviden faydalanmasına yardımcı olmaz.

 

 

Tedaviler

 

Depresyon, terapötik müdahale alan çocuk ve ergenler için % 80’e varan başarı oranları olan tedavi edilebilir bir hastalıktır. Diğer % 20’lik kısım, geleneksel tedaviyle birlikte tıbbi müdahalelere iyi yanıt verebilir. Önerilen tedaviler arasında oyun terapisi, aile terapisi ve çocukların kendi algılarını değiştirmelerine ve sonuç olarak ruh hallerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için olumsuz düşünme modellerini yeniden çerçevelendirmelerine yardımcı olan bilişsel davranışçı terapi ve bireysel konuşma terapisi yer almaktadır. Bilişsel davranışçı terapi hedefe yönelik, problem çözme odaklı olan ve depresyon tedavisinde en sık kullanılan müdahalelerden biridir.

 

Tıbbi seçenekler, depresif belirtileri azaltmak amacıyla depresyon yaşayan çocuklar için yaygın olarak kullanılan başka bir tedavi yöntemidir. Antidepresan ilaç alan çocukların çoğu, semptomları düzeldiğinde ilaçlarını doktorlarından veya psikiyatrlarından destek alarak durdurabileceklerdir. Çocuklar ve gençler için antidepresan ilaç kullanımının, bu popülasyon ve intihar düşünceleri için daha yüksek bir risk taşıyabileceğini de bilmek önemlidir. Yan etkilerin ve diğer etkileşimlerin risklerini değerlendirmek için de sürekli ilaç takibi gereklidir.

 

 

Sanırım Çocuğum Depresyonda, Ne Yapmalıyım?

 

Çocuğunuzun depresyon geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, bir çocuk ruh sağlığı uzmanına danışmanız önerilir. Endişelerinizi paylaşın ve bir değerlendirme alın. Testler, yorgunluk, mide ağrıları, baş ağrıları, uyku, iştah değişiklikleri veya sık sık depresyonla gelen üzüntü için, ruh sağlığı uzmanı en uygun tedavi planını belirleyecektir.

 

 

Kaynakça: https://nspt4kids.com/mental-health/child-depressed-know-childhood-depression/

 

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

+90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94