Çocukluk Çağı Şizofrenisi

Çocukluk Çağı Şizofrenisi

Şizofreni

Şizofreni’de Sık Görülen Belirtiler

  1. Düşünce Bozuklukları (düşünceleri organize edememe, konudan konuya atlama vb.)
  2. Hezeyanlar (gerçek olmayan yanlış inanışlar örn; kişinin çevresinde kendine zarar verecek kişilerin olduğuna inanması)
  3. Halüsinasyonlar (gerçek olmayan şeyleri duyma ,görme vb. şeklinde)
  4. Duygulanımda değişiklikler (depresyon, kaygı, öfke vb.)
  5. Davranışsal sorunlar (kontrolsüz davranışlar, aşırı saldırganlık vb.)
  6. Negatif belirtiler (içe kapanma, sosyal çekilme vb.)
  7. İlgi ve istek kaybı
  8. Uyku sorunları
  9. Dikkat sorunları
  10.  Hafıza sorunları

Bu belirtilerin en az 6 ay sürüyor olması şizofreni tanısı için gereklidir.Hastalığın başlangıcı birden veya  çeşitli belirtilerle (toplumdan uzaklaşma, okula veya işe karşı ilgi kaybı, kendine bakımda ihmal, olağandışı davranışlar, öfke patlamaları gibi) yavaş yavaş kendini gösteren bir tablo seyredebilir. Kişi düşüncelerinin okunduğunu, sesler duyduğunu veya olağan üstü güçlere sahip olduğunu, onlar tarafından yönetildiğini vb. söyleyebilir. 

Bu belirtiler bazı kişilerde hafif düzeyde bazı kişilerde şiddetli düzeyde seyredebilir. Çocuklardaysa içe kapanma, okul başarısızlığı, davranış sorunları, isteksizlik, agresiflik, dil ve konuşma gelişiminde bozukluklarla ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzda uzun zamandır buna benzer değişiklikleri gözlemliyorsanız çocukluk çağı şizofrenisi olması anlamına gelmese de başka bir durumla da ilişkili olabileceğinden (depresyon vb.)profesyonel bir destek alınması faydalı olacaktır. Sorunların kaynağını bulmak ve sorunu doğru bir şekilde ele almaya çalışmak önemlidir. Şizofreni tedavisinde en çok  Medikal tedavi, Psikoterapi ve Aile Danışmanlığı, EKT gibi somatik tedaviler uygulanabilmektedir.


Kaynakça

Bu yazı Klinik Psikolog Sezin Başoğlu tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.