COVİD-19 Salgını Sırasında Etkili Çevrimiçi Öğrenim İçin 7 İpucu

COVİD-19 Salgını Sırasında Etkili Çevrimiçi Öğrenim İçin 7 İpucu

Dünyanın dört bir yanında okullara ara verilmesiyle, çevrimiçi öğrenme, öğrencilerin yüz yüze öğrenmeden farklı bir şekilde öğrenmeye devam etmelerini sağlayarak öğretimsel sürekliliği sağlamanın uygun bir yöntemi haline gelmiştir. Aşağıdaki ipuçları, sınıfınıza çevrimiçi olarak eğitim sağlamak için size başlangıç ​​noktaları sağlamaktadır.

1. Açık İletişimin Korunması – Özellikle belirsizliklerin olduğu zamanlarda, öğrencilerinizle tutarlı temasların sağlanması önemlidir. Sizinle nasıl iletişim kurabileceklerini, eğitimle ilgili güncellemeleri ne sıklıkta alabileceklerini ve materyalleri nerede bulabileceklerini bilmelerini sağlayın. Duyuru veya e-posta ile bunu sağlayabilirsiniz.

2. Eğitiminizi Cazip Hale Getirin – Çevrimiçi öğrenme, fiziksel bir sınıftan çok farklı bir öğrenme ortamı sunar ve bu, yönergeleriniz konusunda yaratıcı olmanız için size de bir fırsat sunar. Padlet (bir görsel tartışma panosu aracı), Flipgrid (bir video yanıt aracı) ve Quizlet (oyun tarzında bir flashcard sistemi) gibi dijital teknolojilerin tümü, çevrimiçi eğitiminize kolayca dahil edilebilecek ücretsiz seçeneklere sahiptir.

3. Programa Devam Etmek için Yeni Teknolojileri Kullanın – Şimdi teknik becerileri geliştirmeniz gerekiyor. Bir eğitmen olarak, yeni dijital öğrenme araçlarına hakim olarak öğrencilere erişimlerini genişletme fırsatına sahipsiniz. Kurs materyallerinizi, öğrencilerin erişebilmeleri için kurumun Blackboard ve Canvas gibi öğrenme yönetim sistemine yükleyin. Duyurular veya e-posta gibi özellikleri kullanarak öğrencilerinizle dijital iletişim kurun. Bu kritik süre boyunca irtibatta kalmak ve programa uymak için teknolojiyi kullanın. Erişim ve bu teknolojileri kullanma konusunda destek veya yardım için kurumunuzun ilgili kişileriyle iletişime geçin.

4. Grup Etkinlikleri ile Topluluk Anlayışını Tanıtın – Sınıfınız çevrimiçine dönüşmüş olsa da, öğrenmenin sosyal yönü öğrencinizin akademik başarısı için hala hayati önemini korumaktadır. Siz ve öğrencileriniz arasındaki etkileşimi teşvik etmek için öğrenme yönetim sistemini ve diğer teknolojik araçların özelliklerini kullanın.

Örnekler:

  • Tartışma panoları – kendiniz de aktif bir katılımcı olduğunuzdan emin olun ve öğrencilerinizi diğer öğrencilerin yanıtlarına düşünceli ve incelikli yanıtlar göndermeye teşvik edin.
  • Zoom – Zoom toplantınızı her biri farklı katılımcılara sahip ayrı odalara bölmenize olanak tanıyan ara odalarını yakınlaştırın.
  • Gruplar, bir ödev üzerinde çalışmaları için öğrencileri farklı gruplara atamanıza olanak tanıyan öğrenim yönetim sisteminizde çalışır.

5. Esnek Olun – Bu dönem için planladığınız ödevleri objektif olark düşünün ve hangilerinin çevrimiçi öğrenmeye en etkili şekilde dahil edilebileceğine karar verin. Bir ödev veya değerlendirme çevrimiçi olarak kolayca yapılamıyorsa, belki de başka bir alternatifle değiştirilmelidir. Örneğin, yüz yüze yapılan bir test, bir proje veya deneme ödevi ile değiştirilebilir. Canlı bir ders, ekran aktarma teknolojisi kullanılarak önceden kaydedilmiş eş zamansız (canlıdan kayda) bir ders haline gelebilir. Siz ve öğrencileriniz için mevcut araç ve kaynaklarla öğrenmenin en iyi şekilde nasıl gerçekleştirilebileceğini düşünün.

6. Olumlu ve Destekleyici Olun – Muhtemelen bu dönem çevrimiçi eğitim vermeyi planlamıyordunuz ancak bu, bu deneyimden yeni bir şey öğrenmeyeceğiniz anlamına gelmez. Açık fikirli olun ve zorlayıcı bir zamanda bu yeni öğrenme yöntemine uyum sağlamaya istekli olun. Öğrencilerinizi olumlu ve destekleyici olarak kullanın ve kendi öz bakımınız için zaman ayırdığınızdan emin olun.

7. Destek İsteyin ve İşbirlikçi Olun – İhtiyacınız olduğunda destek istemeyi unutmayın. Kurumunuzdaki yetkili kişiler, ihtiyaç anında size destek olmaya hazırdır. Onlara ulaşın, eğitimlere katılın ve çevrimiçi ortamda bu geçişi yaparken kendi sağlığınızın da farkında olun. Ayrıca diğer öğretim üyeleriyle de iletişim kurun ve işbirliği yapın, onlar da benzer bir durumdan geçiyorlar ve bu geçişi başarılı kılmak için neler yaptıklarına dair fikirlerini paylaşabiliyorlar.

Kaynakça
Bu yazı Chana Goldberg tarafından yazılmıştır. Orijinal makaleye buradan ulaşabilirsiniz.