COVID-19 Salgını Sırasında Uçmak Güvenli Mi?

COVID-19 Salgını Sırasında Uçmak Güvenli Mi?

COVID-19 salgını başladığından beri, sosyal mesafe, enfeksiyonu önlemenin ve sağlıklı kalmanın anahtarı olmuştur. Hava yolculuğundan kaçınmak, bu mesafenin önemli bir parçası olmuştur.

Ancak bazen uçmak gerekir. Uçmanız gerekiyorsa, uçuş sırasındaki enfeksiyon riskleriyle ilgili bazı son araştırmalarda rahat edin. Kendinizi ve başkalarını korumaya yardımcı olacak birkaç önlem planlayın.

Güven Verici Araştırma

COVID-19 virüsü henüz kapsamlı bir şekilde çalışılamayacak kadar yeni olsa da, araştırmalar uçuş sırasında enfeksiyon riskinin başka yerlerde olduğundan daha yüksek olmayabileceğini gösteriyor.

2018’de yapılan bir araştırma, enfekte bir kişinin 3 fit yakınında olmadığınız sürece uçakta virüs kapma riskinin çok az olduğunu buldu. Bu, önde veya arkada 1 sıraya veya her iki tarafta 2 koltuk sayısına eşittir. Ve neredeyse tamamı kıtalararası 10 uçuşun üzerinde gerçekleştirilen bu çalışma, hiç kimse yüz maskesi takmadan gerçekleştirildi.

Yüz maskeleri, havadan virüs bulaşmasına karşı ekstra bir koruma katmanı sağlar. COVID-19 virüsünün yayılmasına karşı koruma sağlamak için şu anda hem uçaklarda hem de diğer halka açık yerlerde dünya çapında yaygın olarak kullanılıyorlar.

Ek olarak, uçaklardaki hava sirkülasyon sistemi yardımcı olabilir. Yeniden dolaştırılan hava, hastanelerde de kullanılan yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtrelerinden geçer. Ve düzenli hava dolaşımı, enfeksiyon yayan damlacıkların uzun süre kalmasını önler.

Bir Uçuşta Güvenliğinizi Artırmak 

Mayo Clinic uzmanları, bir uçuştan kaçınılamadığında, havayolu yolcularının enfeksiyon riskini azaltmak için yine de önlemler alması gerektiğini söylüyor.

  • Bir maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun: Özellikle güvenlik sıralarında ve uçuş sırasında beklerken maske takmak ve güvenli bir sosyal mesafe (mümkünse 6 fit) önemlidir.
  • Kendinizi hasta hissediyorsanız seyahat etmeyin: Kendinizi hasta hissediyorsanız, ateşiniz varsa veya öksürme ve hapşırma gibi soğuk algınlığı belirtileri ve semptomları yaşıyorsanız seyahati erteleyin.
  • Ellerini yıka: Güvenlikten geçmeden önce ve sonra ve uçağa binmeden önce ve sonra ellerinizi en az 20 saniye yıkayın. Lavabo bulamazsanız, el dezenfektanı arayın.

Kaynakça

Bu yazı Mayo Clinic websitesi tarafından hazırlanmıştır. Yazının orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.