Daha İyi Bir Beden Diline Sahip Olabilmek İçin 10 Strateji

Daha İyi Bir Beden Diline Sahip Olabilmek İçin 10 Strateji

Sosyal anksiyete bozukluğunuz varsa genellikle diğer insanlarla etkileşime girerken özgüven sorunu yaşarsınız. Ancak beden dilinizin kendiniz hakkında olumlu bir mesaj ilettiğinden daha fazla emin olarak özgüveninizi artırabilirsiniz.

Özgüveninizi ve Benlik Saygınızı Beden Dili ile Nasıl Artırabilirsiniz?

Kendinizi güvende hissetmeseniz bile sağlam bir beden diline sahip olmak kendinize olan güveninizi artırabilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. İşte beden dili yoluyla güveninizi artırmak için 10 strateji:

Göz Teması Kurun.

Sosyal etkileşimlerde göz temasını koruyarak kendinizden emin görünün. İyi göz teması başkalarının anlattıklarına ilgili ve iyi bir dinleyici olduğunuzu gösterir. Doğrudan göz teması çok korkutucu geliyorsa işe karşıdaki kişinin gözlerine yakın bir noktaya bakarak başlayın.

Mesafeyi İyi Ayarlayın.

Bir sohbetteyken, mesafenizi doğru tutmak ilgi ve dikkatinizi gösterir. Sosyal kaygınız varsa ve mesafeyi uzak tutmak cazip gelse de bunu yapmak karşı tarafa ve konuya ilgisiz veya uzak olduğunuz anlamını iletir.

Düz Durun.

Kambur durmayın! Sosyal kaygıları olanlar, otururken mümkün olduğu kadar az yer tutmaya çalışırlar. Sırtınızı düzleştirin, omuzlarınızı dik konuma getirin ve kollarınızı ve bacaklarınızı sürekli bağlı tutmayın.

Başınızı Dik Tutun.

Yürürken yere mi bakıyorsunuz? Başınız hep aşağıda mı? Bunun yerine, başınızı yukarı doğru kaldırın ve gözlerinizi dört açarak yürüyün. İlk başta doğal görünmeyebilir, ama sonunda daha güvenli bu duruşa alışacaksınız.

Çok Hareket Etmeyin.

Yerinde duramama kaygı ve gerginliğin açık bir işaretidir. Yerinde duramamayı en aza indirerek daha güvenli görünün. Yaptığınız hareketler söylediklerinizden daha çok dikkat çeker ve diğerlerinin mesajınıza odaklanmasını zorlaştırır.

Ceplerinizden Kaçının.

Ellerinizi cebinize sokmak cazip gelse de, özellikle de titredikleri için endişeleniyorsanız, bunu yapmak daha endişeli ve daha az güvende görünmenizi sağlar. Güveni artırmak için ellerinizi ceplerinden uzak tutun.

Yavaş Hareket Edin.

Hızlı hareketler daha endişeli görünmenizi sağlar. El hareketlerinizden adımlarınıza kadar her şey bir fark yaratabilir; Yavaşlayın ve kendinizi nasıl daha güvende hissettiğinize dikkat edin.

Büyük Adımlar Atın.

Yürürken daha büyük adımlar atmaya çalışın. Kendine güvenen insanlar daha büyük adımlar atıp otoriteyle yürürler. Bunu yapmak kendinizi daha az endişeli hissetmenize neden olur.

Ellerinizi Kontrol Edin.

Yüzünüze veya boynunuza dokunmama konusunda dikkatli olun; her ikisi de endişeli, gergin göründüğünüzü veya korktuğunuzu gösterir. Kendine güvenen insanlar bu tür hareketleri yapmazlar.

Sıkı Bir Şekilde El Sıkışın.

El sıkışmanız nasıl? Zayıf veya gevşek bir el sıkışma, güven eksikliğinin bariz bir işaretidir, bu nedenle başkalarıyla ilk buluşmada sağlam bir şekilde tokalaştığınızdan emin olun.

Vücut dilinizi değiştirme konusunda güven duyduğunuzdan emin değil misiniz? Davranışınızı değiştirmek için kendinizden emin olmanız gerektiğini unutmayın. İlk başta garip gelse de, kendinden emin bir şekilde hareket etmek sonunda daha doğal hissetmenizi sağlayacak ve hatta kendinize olan saygınızı artıracaktır.

Gerçekten inanmaya ihtiyacınız varsa kendinize videoda bakın, alışkanlıklarınız ve duruşunuz, onları dışardan gördükten sonra kolayca değiştirilebilir.

Aynı zamanda, endişenizi başka yollarla azaltmaya çalışmak da gerginliğinizi azaltmada doğal bir etkiye sahip olacaktır. Sosyal anksiyete bozukluğu tanısı almadıysanız seçenekleriniz hakkında bilgi edinmek için bir sağlık uzmanını ziyaret edin.

Başkalarıyla etkileşime geçme yeteneğini bozan endişeler, birlikte yaşamak zorunda olduğunuz bir şey değildir. Sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisinde hem bilişsel-davranışçı terapinin hem de ilaçların etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/ten-ways-to-have-more-confident-body-language-3024855?_ga=2.159038074.1951787950.1552644561-794548039.1552402640