Daha İyi Bir Ergoterapist Olmak İstiyor Musunuz?

Daha İyi Bir Ergoterapist Olmak İstiyor Musunuz?

 

Hastalarımız hakkında ne kadar fazla şey biliyorsak, o kadar iyi olabileceğimizi düşünüyoruz, değil mi? Öyleyse hastalarımıza daha iyi iletişimciler olmayı nasıl öğretebiliriz? Bunu kontrol edemiyor olabiliriz ancak kendimiz birkaç basit teknik kullanarak daha iyi iletişimciler olmayı öğrenebiliriz.

 

Farkındalık Uygulayın
Hastayla geçirdiğiniz süre boyunca, tüm yaptığınız şeyler konusunda hastanızı dinlemek için zaman ayırın. Hastanıza direktifler vererek, dikkatini vermesini ve bilgilere odaklanmasını sağlayın. Hastanızı yargılamayın ve zihninin başka yerlerde dolaşmasına izin vermeyin. Bunun yerine, hastalarınızın size söylediklerini mükemmel biçimde dinleyin ve dikkatli olun.

Çoklu Görevler Vermeyin
Elbette hepimiz çok görevli bireyler olduğumuzu ya da en azından muhteşem olduğumuzu düşünüyoruz. Araştırmacılar mono (tek) görevlendirmenin aslında daha fazla üretkenlik sağladığını doğruluyorlar. Yani hastanızla şu anda yaptığınız görevin üstüne görev eklemeyin. Bu tekil odak il yazdığımız ipucunu destekler. Ayrıca hastanıza ve neden onlarla birlikte olduğunuza dikkat edin.

Kontrollü Beden Dili
Tamam, iyi bir dinleyici olmanın farkındasınız ve tekil olarak bu göreve odaklandınız. Şimdi ise, vücudunuzun hastanızı takip etmeyi unutmasına izin vermeyin. Tıpkı ilk iki ipucu gibi, hastanıza açık ve sıcak bir beden dili sunmak için bilinçli bir çaba gösterin.

 

  • Göz teması kur.
  • Kollarınızı ve bacaklarınızı açın.
  • Vücudunuzu hastaya doğru çevirin.
  • Yüzünüzü rahatlatın ve gülümseyin.

 

Açık Fikirli Olun
Değerlendirmeyi yaptınız, hastanın aldığı tanıyı biliyorsunuz ve hatta aklınızda bazı müdahaleler var ancak bu varsayımları, önce bir kenarda tutun ve hastanızı dinlerken açık fikirli olun. Kasten açık bir zihin profilini benimseyerek, hasta için önemli olan başka bir şeyleri de öğrenebilirsiniz.

Sorular Sorun
Merak, ergoterapistler arasında bulunan evrensel ve harika bir niteliktir. Açık uçlu sorular sorun, hastanıza cevaplaması için zaman verin ve hastanızı dikkatlice dinleyin. Soruların açık uçlu olduğundan emin olun, böylece bir dizi “evet” veya “hayır” yanıtı duymazsınız. Hastanız konuşmasını bitirene kadar daima bekleyin.

Değişik İfade Biçimleri
Şimdi, hastalarınızı gerçekten dinlediğinize göre, hastanızın kendi sözlerini önerilerinize dahil ederek planınızı oluşturun ve hastanıza iletin.

Bu önerileri bilerek ve terapi planlarınıza dahil ederek, hastanızın daha iyi bir iletişimci olmasını sağlayacaksınız ve siz de iyi bir ergoterapist olma yolunda ilerleyeceksiniz.

Kaynakça
http://www.ottoolkit.com/blog/want-to-be-a-better-ot-listen-up/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                +90 (533) 165 60 94