Daha İyi Sırt Sağlığı için Egzersiz Yapmak

Daha İyi Sırt Sağlığı için Egzersiz Yapmak

 

Çok sayıda sırt ve bel hastalığı vardır, egzersizler sırt ve bel ağrısı için hemen hemen her uzun vadeli tedavi planının bir parçasıdır. İyi haber şu ki, herkesin eğlenceli ve etkili bir şeyler bulabilmesi için çok çeşitli egzersiz ve fitness seçenekleri mevcuttur.

 

Egzersizler Sırtınızı İyileştirmenize Yardımcı Olabilir
Vücudunuzun iyileşme süreci için doğal bir teşvik, aktif egzersizlerdir. Ancak bunların kontrollü, kademeli ve ilerici bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu, egzersiz rejiminizin yoğunluğunu zaman içinde yavaşça arttırmanız gerektiği anlamına gelir.

Hareket etmek, besinleri ve oksijeni disk boşluklarınıza ve omurganızdaki yumuşak dokulara (disklerinizi, kaslarınızı, ligamentlerinizi tamir eden) dağıtarak iyileşmeyi destekler. Ancak, sertliğe ve güçsüzlüğe yol açan egzersiz eksikliği ağrınızı kötüleştirebilir.

Güçlü Core Kasları Omurganızdaki Stresi Azaltır
Karnınızı, belinizi ve pelvik kaslarınızı içeren güçlü core kasları, omurganızı desteklemeye ve tutmaya yardımcı olur. Bu, omurga diskleriniz, yumuşak dokularınız ve eklemleriniz üzerindeki baskıyı azaltır ve bu da bel ağrılarınız olduğu durumlarda size rahatlama getirebilir.

Bacaklarınızdaki ve kollarınızdaki, günlük aktiviteleriniz tarafından koşullandırılan kasların aksine, core kaslarınız günlük hareketlerinizden fazla tepkiye uğramaz. Bu, güçlü kalmak için belirli core egzersizlerle hedeflenmeleri gerektiği anlamına gelir.

Yürümek Alt Sırt Kasları için Hafif Bir Egzersizdir
Egzersiz yapmanın pek çok yararı vardır, vücudunuzu dik tutan kas gruplarının güç kazanmasına yardımcı olur, besinleri omurilik yapılarına getirir, esnekliği arttırır ve ağrı kesici endorfinlerin üretimini teşvik eder. Belki de yararlarından en iyisi, bel ağrısı nükslerini sınırlayabiliyor ve bel ağrısı alevlenmelerinin yoğunluğunu azaltabiliyor olmasıdır.

Yürüme nispeten hafif bir egzersizdir, yani omurga üzerinde minimum etkiye sahiptir.

Egzersiz yürüyüşünüz haftada 3-4 kez yaklaşık 30 dakika kuvvetli bir duruş ile canlı bir tempo tutmayı içermelidir. Egzersiz yapmakta yeniyseniz, her gün 2 veya 3 kısa yürüyüşle (5 dakika) başlamayı deneyin ve birkaç hafta veya ay sonunda 20 ila 30 dakika temposuna geçebilirsiniz.

Yürümek size göre değilse, aşağıdaki düşük etkili aerobik egzersiz seçeneklerinden herhangi birini deneyebilirsiniz:

 

  • Su terapisi
  • Egzersiz bisikleti
  • Eliptik makineler

{!GALLERY}

Arkadaşlarla Egzersiz Yapmak
Birçok insan için düzenli bir egzersiz rutini sürdürmenin en zor kısımlarından biri tutarlı bir motivasyon bulmaktır. Büyük olasılıkla yoğun bir insansınız ve bu nedenle her gün yapmanız gereken onlarca işiniz var. Bu, tüm sorumluluklarınız arasında egzersiz yapmak için zaman bulmanızın zor olacağı anlamına gelir ve işiniz bittiğinde yapmak istediğiniz eve gidip dinlenmek olacaktır.

Egzersiz yapmak istemediğiniz günlerde, arkadaşlarınızı teşvik etmek sizi ilerletmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapabileceğiniz en az bir arkadaş bulmak iyi bir fikirdir.

Bir Egzersiz Programına Başlamadan Önce Mutlaka Doktorunuzla Konuşun
Egzersiz bel ağrısı için hemen hemen her tedavi planının bir parçası olsa da, bazı egzersizler ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Örneğin lomber fıtıklaşmış disk ağrısını tedavi etmek için tasarlanmış egzersizler, isthmic spondylolisthesis’teki ağrıyı daha da kötüleştirebilir.

Buna göre, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışıp, belinizi tedavi etmek için doğru egzersiz türlerini seçtiğinizden emin olun.

Egzersiz söz konusu olduğunda, kilit nokta geçmişi unutmak ve geleceğe odaklanmaktır. Birkaç günü kaçırabilir veya sonuçları istediğiniz kadar çabuk deneyimleyemeyebilirsiniz, ancak devam ederseniz sırt ve bel ağrınızda uzun süreli bir rahatlama görebilirsiniz.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/blog/exercise-better-back-health