Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Küçük Bir Adım: İki Hafta Boyunca Bunlara Dikkat Edin!

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Küçük Bir Adım: İki Hafta Boyunca Bunlara Dikkat Edin!

Bu beş sağlıksız alışkanlığı kırmak kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Alışkanlıkları değiştirmek, özellikle de uzun yıllardır sahip olduklarınızı değiştirmek kolay değildir. Ancak bu beş sağlıksız alışkanlığı kırmak kilonuzda bir fark yaratabilir, bu yüzden onları iki sağlam hafta boyunca ortadan kaldırmanızı teşvik ediyoruz.

Yemek Yerken TV Yok

Çalışmalar, TV izlemenin veya bilgisayar kullanımı gibi başka bir “ekran süresinin” kilo alımının etki ettiğini göstermektedir. Çünkü hareket etmiyorsun ve bir şeyler izlerken yiyecek bir şey kemiriyor olma ihtimaliniz yüksek. Bu nedenle, TV izleyerek veya herhangi bir ekranın önünde geçirdiğiniz boş zamana eşit bir süreyi egzersiz yaparak geçirin. Bu şekilde, akılsızca yemek yeme alışkanlığınız bozulur ve daha aktif olmayı alışkanlık haline getirirsiniz.

 

Şeker Yok — Meyvede Doğal Olarak Bulunanlar Hariç

Tatlı bir şey istiyorsanız meyve yiyin. Aksi takdirde, sofra şekeri, kahverengi şeker, bal, reçel ve jöle, şeker, tatlılar ve soda dahil olmak üzere şeker ve tatlandırılmış yiyeceklerden uzak durun. Alkol de tatlı sayılır. Şeker, kurabiye, kek, dondurma ve meyveli yoğurt gibi yapay olarak tatlandırılmış birçok yiyeceğin çok fazla kalori paketleyebileceğini unutmayın. Şeker isteğinizi gidermek için meyveye yemek daha sağlıklı ve daha düşük kalorili bir alışkanlıktır.

 

Meyve ve Sebzeler Dışında Atıştırmalık Yok

Yaygın atıştırmalıklar tipik olarak çok fazla kaloriye ve az besin değerine sahiptir. Öğünler arasında açsanız, sadece meyve ve sebze yiyin, başka bir şey yemeyin. Günde birkaç kez sağlıklı meyve ve sebzelerle atıştırmak kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. Evinizde çeşitli yenmeye hazır sebze ve meyveler stoklayın.

 

Sağlıklı Seviyede Et ve Süt Ürünleri Tüketin

Toplam günlük et, kümes hayvanı ve balık tüketimini 85 gramla sınırlayın-boyutu yaklaşık bir kart destesi büyüklüğündedir. Süt ürünleri tüketiyorsanız, sadece yağsız süt ve az yağlı çeşitler kullanın ve bunları ölçülü tüketin- günde yaklaşık iki porsiyon. Tam yağlı süt ürünleri kolesterolünüzü yükseltebilecek doymuş yağ içerir. Et ve derisiz kümes hayvanlarının yağsız kesimleri bile biraz doymuş yağ ve kolesterole sahiptir ve kalorisi yüksek olabilir.

 

Restoranlardan Kaçamak Yok- Yemeğiniz Programınıza Uymadığı Sürece

Dışarıda yemek yemek kilo alımı ile ilişkilidir. Bir restoran, şarküteri tezgâhı, fırın pencereleri, yemek alanı veya imtiyaz standı gibi heyecan verici manzaralar ve kokular, yüksek kalorili menü öğeleri ve büyük porsiyonlarla sizi cezbediyor. Dışarıda yemek yemeniz gerekiyorsa, bu plandaki alışkanlıklara uygun yiyecek ve içecekler sipariş ettiğinizden emin olun.

 

Alışkanlıkları değiştirmek zordur, ancak güven ve doğru stratejilerle başarılı olabilirsiniz. Ve unutmayın: ilk hedefiniz bu değişikliklere sadece iki hafta boyunca bağlı kalmaktır.

 

Kaynakça

Bu yazı Mayo Clinic tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.