Davranış Çizelgesi İşe Yaramadığında Neler Yapabilirsiniz?

Davranış Çizelgesi İşe Yaramadığında Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğunuz için hazırladığınız davranış çizelgesinin eskisi kadar etkili olmadığını mı fark ettiniz? Ya da, belki de haftalardır çalışıyorsunuz, ancak yeni davranış sisteminin gerçekte çalıştığını henüz gözlemleyemediniz. Doğru yerdesiniz. Bugünün yazısı tamamen davranış sisteminizde ayarlamalar ve değişiklikler yapmakla ilgili olacaktır. Bu noktada, davranış çizelgeleri kullanma fikrinden vazgeçmeniz size cazip gelebilir. Davranış çizelgelerinin her zaman çocuğunuzun davranışlarını yönetmenin bir cevabı olduğunu iddia ederim ve bunlar çok etkili bir ebeveynlik aracı olabilir. Yani, pes etmeyin! Davranış çizelgeniz çalışmıyorsa, aşağıdakileri göz önünde bulundurmayı deneyin.

Davranış çizelgeniz artık işe yaramadığında şunları yapabilirsiniz:

 

Beklediğiniz davranışları gözden geçirin – Yeni davranışlar, çocukların rutinleri öğrenmesi ve yapılandırması bakımında zaman alır. Çocuklarınızın yapmasını istediğiniz davranışın onlar tarafından anlaşılabilir ve yaşlarına uygun olduğundan emin olun. Bir çocuğun davranışlarını bağımsız olarak göstermesi beklenmeden önce, daha büyük bir kardeşi veya bir yetişkinin davranışlarıyla ilgilenilebilir.

Motivasyonları / ödülleri düşünün – Önceden ayarlanmış bir davranış çizelgeniz varsa, (umarım) zaten ödüller belirlemişsinizdir. Çocuğunuzun kazandığı ödüller onun için motive edici olmalıdır. Bu ödüllerin ürün veya deneyimle satın alınmasının gerekmesi yaygın yanlış anlaşılmalardan biridir. Elbette, çoğu çocuk yeni oyuncaklarla motive edilir, ancak hiçbir maliyeti olmayan başka ayrıcalıklar ve deneyimler de vardır. Yaratıcı olun! Örneğin, yatmadan önce birkaç dakika daha oynamak, ebeveynle özel zaman geçirmek birçok çocuk için çok motive edici ödüllerdir. Birçok ebeveyn ayrıca bir ödül listesine sahip olmayı ve çocuklarının ne kazandığını seçmelerine izin vermeyi yararlı bulmaktadır.

Alternatif stratejileri keşfedin – Davranış çizelgeleri çeşitli nedenlerle etkili bir ebeveynlik aracı olabilir. Bir davranış çizelgesi kullanmanın potansiyel avantajlarından biri, bir çocuğun davranışlarına nasıl tepki verileceğine ilişkin günlük karar verme ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Çocuğunuzun davranışlarına sürekli olarak yanıt veriyorsanız ve verilen ödüllerden ve sonuçlardan doğru davranışı öğreniyor gibi görünmüyorsa, farklı bir müdahale gerekebilir. Ebeveynlik desteği için profesyonel bir sosyal hizmet uzmanıyla iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/what-to-do-when-your-behavior-chart-isnt-working/