DEHB Olan Çocukların Ebeveynleri için Yazın Hayatta Kalma Yöntemleri

DEHB Olan Çocukların Ebeveynleri için Yazın Hayatta Kalma Yöntemleri

Yaz, sıcak hava, havuza su sıçraması, tatiller ve okul baskılarından uzak durmak demektir. Ancak dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukları olan birçok ebeveyn için, çocukların evde olduğu bu yaz mevsimi stresli olabilir.

 

DEHB Yaz Hayatta Kalma İpuçları

Bazen insanlar DEHB‘nin sadece okulu gibi akademik alanları etkilediğini düşünürler. DEHB’li bazı çocuklar için bu, zorluk yaşadıkları baskın alan olabilir, ancak DEHB’nin ev hayatı ve aile etkileşimleri de dahil olmak üzere yaşamın tüm yönlerini etkilemesi çok daha yaygındır. DEHB’li bir çocuğun ebeveyniyseniz, işte size, çocuğunuza ve tüm ailenize yaz aylarını daha az stresli, daha üretken ve eğlenceli hale getirmek için bazı fikirler!


Çocuğunuzun Gününü Planlayın

Okul günü, çocuğunuza günlük program açısından oldukça tahmin edilebilir olan düzenli bir rutin sağlar. Ancak okul yaz tatilindeyken, yeni bir rutin oluşturmadığınız sürece çocuğunuzun günü tamamen açık olabilir. DEHB’li çocuklar, bir rutinin sağladığı dış yapıdan yararlanır. Çevreleri organize, öngörülebilir ve destekleyici olduğunda, semptomları yönetmek ve davranışlarını düzenlemek daha kolay olur.

Yaz programını hazırlarken, çocuklarınız için tutarlı uyanma saatleri, atıştırma/yemek saatleri ve yatma saatleri belirleyerek başlayın. Programı eğlenceli ve ilginç aktivitelerle doldurun. DEHB’li çocuklar çok kolay sıkılabilirler ve can sıkıntısı genellikle belaya açılan bir kapıdır. Bununla birlikte, tüm çocukların da molaya ihtiyacı olduğunu unutmayın, bu nedenle her gün istediklerini yapabilecekleri zamanları da planlayın.

Yaz programını oluştururken çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçlarına göre uyarlayın. Çocuğunuzun zaman zaman akranlarıyla etkileşime gireceği etkinlikler planlamaya çalışın. Oyun oynamak veya başka bir fiziksel aktivite için dışarı çıktıklarından (güneş kremi ile) emin olun.

Çocuğunuz yüzebiliyorsa, havuz yaz aylarında egzersiz yapmak için harika bir noktadır. Çocuğunuzun etkinliklerin planlamasına dahil olduğundan emin olun. Büyük bir takvim çıkarın ve programı birlikte doldururken eğlenin. Yaz programını takvime yazın ve her ikinizin de her günün neler getireceğini görebilmeniz için evinizde kolayca görülebilecek bir yere asın.

 

“Yaz Düşüşü”nden Kaçınmak İçin Akademik Etkinlikler Planlayın

Çocuğunuzun yaz programını geliştirirken, akademik öğrenme fırsatları ve uygulamaları için zaman ayırdığınızdan emin olun. Yaz boyunca okulu unutmak çok kolaydır, çocuklar eğitim faaliyetlerine katılmazlarsa yaz boyunca akademik büyümelerini – özellikle matematik ve okuma becerilerinde – (“yaz düşüşü” olarak bilinir) kaybederler. Bunu DEHB’li çocuklar için iki kat daha önemli kılan şey, birçoğunun eşlik eden öğrenme güçlüklerine de sahip olmasıdır. Pratik yapmadan ve tekrar etmeden akademik kazanımlarını hızla kaybedebilirler.

Bu nedenle, çocuğunuzun eğitim seviyesini korumasına yardımcı olmak ve yaz boyunca devamlılık ve zenginleşme sağlamak için evde okuma ve matematikle düzenli akademik etkinlikler planlayın. Çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun ve çocuğunuzun eğitim ihtiyaçlarına göre uyarlanmış öneriler ve öneriler isteyin.

Yılın geri kalanı okul, ev ödevi, spor veya diğer okul sonrası etkinliklerle çok meşgul olabileceğinden, birçok aile, belirli öğrenme sorunlarına yardımcı olmak için resmi akademik ders derslerini planlamak için yazın iyi bir zaman olduğunu düşünmektedir.

Eğitim zamanını eğlenceli hale getirdiğinizden emin olun! Çocuğunuzu motive etmeye yardımcı olmak için ödül sistemleri oluşturun. Bu zamanı sabaha veya çocuğunuzun en odaklanmış olduğu zamana programlayın. Bu zamanı çocuğunuzun akademik becerilerini ve özgüvenini desteklemek için kullanın.

Yaz Kampı Seçenekleri

Çocuğunuzun bir yaz kampı programına dahil olmasının, gününü yapılandırmasına yardımcı olduğunu ve eğlence, sosyalleşme, öğrenme ve başarı için ek fırsatlar sağladığını görebilirsiniz. Yaz kamplarını düşünürken çocuğunuzun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

DEHB’li çocuklar için özel olarak tasarlanmış birkaç yaz kampı ve tedavi programı bulunmaktadır. Çocuğunuz akranlarıyla sosyal etkileşimlerinde belirgin sorunlar yaşıyorsa veya çok dürtüselse ve iyi bir davranış yönetim sistemine ihtiyacı varsa, bu özel kamplardan biri uygun olabilir.

 

İlaç Arası Seçmek

Çocuğunuz DEHB semptomlarını yönetmeye yardımcı olmak için ilaç kullanıyorsa, genellikle çocuğa yaz aylarında ara verip vermeme konusunda bir soru vardır. Cevap çocuğa özel olmalıdır.

DEHB, devamlı bir bozukluktur. Çoğu çocuk, okulda olsun ya da olmasın, dikkat ve zihinsel odaklanma, öz kontrol, işleyen bellek, organizasyon, zaman yönetimi, problem çözme ve duyguların düzenlenmesinde zorlu bozukluklar yaşamaya devam eder.

Ancak DEHB belirtileri her çocuğu çok bireysel şekillerde etkileyebilir. Bazı çocuklar için semptomlar daha hafif olabilir veya çocuk eğitim ortamında öncelikle dikkatsizlikle mücadele edebilir. Belki de bu çocuk, akran ve aile ilişkileri konusunda önemli bir sorun yaşamıyor. Bazı çocuklar için yaz boyunca ilaca ara verilmesi veya ilaç dozunun düşürülmesi mantıklı olabilir.

Öte yandan, DEHB, bir çocuğun yaşamının tüm yönlerini etkileme eğilimindedir – başkalarıyla iyi geçinmek; görevleri takip ederek; tepki vermeden önce durup durumları düşünebilmek; kendini kontrol etme ve davranışları engelleme yeteneği; sosyal durumları “okumak”; yönergeleri takip edin; hazzı erteleyin ve günü verimli ve olumlu bir şekilde geçirin.

Yaz boyunca aile tatillerinde seyahat ediyorsanız veya çocuğunuz kampa katılıyorsa veya odaklanmasını, vücudunu kontrol etmesini, geçişleri, hayal kırıklıklarını ve duygularını yönetmesini ve akranlarıyla olumlu ilişki kurmasını gerektiren faaliyetlerde bulunuyorsa — ve çocuğunuz bunu yapmasına yardımcı olan bir ilaç kullanıyorsa – sadece yaz süresincede olsa aldığı ilaçları bırakmak onun yararına olmayabilir. Bu alanlar okul yılı boyunca çocuğunuz için zorlayıcıysa, yaz boyunca da aynı zorlukları yaşamaya devam edeceklerdir.

Yaz ilaç tedavisi kararlarına en iyi yaklaşımı belirlemek için çocuğunuzun doktoruyla birlikte çalışın. Endişe ettiğiniz yan etkiler varsa ve okul yılı boyunca bu değişiklikleri yapmakta tereddüt ettiyseniz, doktorla iletişim kurun ve plan yapın. Tedavi yaklaşımlarının etkinliğini belirlemek için durumu dikkatlice izleyebildiğiniz sürece, yaz mevsimi bu ince ayarları, ayarlamaları ve hatta ilaç değişikliklerini yapmak için iyi bir zaman olabilir.

Kaynakça

Bu makale Keath Low tarafından yazılmıştır. Orijinal yazıyı burada bulabilirsiniz.