DEHB ve Disleksi: Sınıfta Öğrenme Güçlüklerini Keşfetmek

DEHB ve Disleksi: Sınıfta Öğrenme Güçlüklerini Keşfetmek

Okumak, çalışmak, dinlemek ve öğrenmek. Bu beceriler bir öğrenci olarak başarılı olmak için gerekli becerilerdi ve erken eğitim bunları çocuklara aşılamaya çalışmaktadır. Bununla birlikte, öğrenme güçlüğü olan bireyler için, sınıf görgü kuralları doğal olarak oluşmayabilir veya hiç oluşmayadabilir. Öğrenme güçlükleri damgalarla çevrilidir ve genelde “özel ihtiyaçlar” ile eşanlamlı olarak kabul edilmektedir, fakat aslında çeşitli anlama konularını kapsamaktadır.

Bu sorunlar aşırılıklarda aralık olarak  sıralanabilir, ancak çoğu öğrencilerin geleneksel eğitim sisteminde tam anlamıyla başarılı olmasını engellemektedir. Disleksi ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) en yaygın öğrenme engellerinden ikisidir, ancak çoğunlukla akademik veya çalışma ortamlarında ortaya çıkan semptomlarla yıllarca fark edilmeden kalabilirler. Teşhis edildiklerinde ise etkileri genellikle hafife alınmaktadır.

Öte yandan, disleksi ciddi şekilde teşhis edilememektedir, nüfusun %15 ile 20’si bazı disleksi belirtileri göstermektedir ve tedaviden fayda sağlayacak durumdadır. Ayrıca disgrafi adı verilen yazma veya matematikle ilgili belirli bir zorluk olarak da ortaya çıkabilmektedir.

İlaç tedavisi, DEHB için en yaygın tedavi seçeneklerinden birisidir ve bozukluğa sahip olan çocukların yaklaşık %62’si reçeteli ilaçlar almaktadır. Davranışçı terapi , DEHB ile başa çıkmak için kullanılabilen başka bir yoldur ve bir öğrenme bozukluğuna sahip olmanın bazı etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

DEHB ve disleksi gibi öğrenme güçlükleri, etkilenen öğrencilerin uyum sağlamadıklarını hissetmelerine etki edebilir.

CDC’ye göre, DEHB’li   bireylerin %64’ünde bir zihinsel, duygusal veya davranışsal bozukluklar bir arada bulunmaktadır. Shine’a göre bir engele sahip olmak, bir kişiyi nörotipik insanlardan gelen olumsuz mesajlara ve kendini yersiz hissetmeye daha fazla duyarlı hale getirmektedir. Fazla miktarlarda bulunan bu gibi mesaj ve duygular, kendini küçümseyen düşüncelere katkıda bulunur, bu da anksiyete ve depresyon gibi mental hastalıklarının gelişmesine yol açabilir.

Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin sınıftaki deneyimleri, sosyal yaşamları ve akıl sağlıkları etkilenmektedir. Nörotipik insanlara kolayca gerçekleşen günlük aktiviteler, öğrenme güçlüğü olan bireyler için doğal zorluklar oluşturmaktadır. Yerinde sığınak (shelter in place) sırasında, okul çalışmalarına devam etmek ve zihinsel olarak stabil kalmak özellikle zor olabilir, bu nedenle akıl sağlığına öncelik vermek ve alışkanlıkları düzenlemek her zamankinden daha önemlidir.

DEHB, disleksi veya başka bir öğrenme güçlüğünüz olabileceğini düşünüyorsanız, daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynakça

Bu makale Anna Silverman tarafından yazılmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.