Demir ve Çocuklar: Ne Kadar İhtiyaçları Var?

Demir ve Çocuklar: Ne Kadar İhtiyaçları Var?

Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için vücudunuzun demire ihtiyacı vardır. Sağlıklı bebekler yaklaşık altı ay kadar kendilerine yeterli olabilecek demir ile doğarlar. Ondan sonra, yedikleri şeylerle demire ihtiyaçlarını karşılarlar. Anne sütü, bebekler için mükemmel bir demir kaynağıdır.
 

7-12 aylık bebekler günlük 11 mg demire ihtiyaç duyarlar. 1-3 yaş arası çocuklar günde 7 mg’a, 4-8 yaş arası çocuklar da günde 10 mg demire ihtiyaç duyarlar.

 

Bebekler demir ihtiyacını anne sütüyle karşılayabilirler ancak inek sütünde doğal olarak bulunan demiri alamazlar. Bebekler ilk kez yiyeceklerle tanıştığında, ihtiyaç duydukları demiri anne sütüyle ya da formülle karıştırılmış demir bakımından zengin bebek mamalarından alabilirler.

Demir, hayvansal kaynaklarda doğal olarak hem demir adı verilen ve kolayca emilen bir biçimde bulunur. Kırmızı ette ve tavuk, balık, istiridye ve kabuklu deniz ürünlerinde hem demir vardır. Bitkilerden gelen demir genellikle hem olmayan formdadır ve bu da emilimi zorlaştırır. Soya fasulyesi, kuru üzüm, ıspanak ve pekmez gibi besinler hem olamayan demire sahiptir. Bu yiyeceklerin bazıları bebekler ve küçük çocuklar için uygun değildi ve daha büyük çocuklar bile bazılarını yemeyeceklerdir. Bununla birlikte, zenginleştirilmiş tahıllar, etlerden elde edilen protein ve çeşitli meyve ve sebzeler içeren bir beslenme de çocuklara bol miktarda demir sağlayacaktır.

Tahılların bol bulunduğu bebek mamaları, kalsiyum bakımından zengin oldukları gibi demir bakımından da zengindir. Çocuklar için olan tahıllar genellikle zenginleştirilir. Bazı demir bakımından zenginleştirilmiş bir porsiyon gevrekte 10.32 mg demir bulunabilir.

Normal bir beslenmeye sahip çocukların ekstra demire ihtiyaç duymamaları gerekir. Vücuttaki demirin çoğu geri dönüştürülen kırmızı kan hücrelerinin içinde depolanır. Bir çocuğa, gıdada olanlara ek olarak ilave demir verilmesi önerilmez. Çok fazla demir sağlıklı değildir.

Vejetaryenler ebeveynler, çocuklarının beslenmelerinde yeterli demir olmasını sağlamalıdırlar. Bu da doğru yiyecek kombinasyonları ile yapılabilir.

6 ay ile 5 yaş arası çocuklar için demir gereklidir. Bu yaştaki çocuklar genellikle bu besinleri, doğal olarak demir içeren veya demirle zenginleştirilmiş çeşitli gıdalar içeren normal, sağlıklı bir beslenme ile alabilirler. Çocuklara yapılan vitamin tedavisinin tek nedeni, çocukların düzenli bir beslenmeye sahip olamamalarındandır. Örneğin, demir eksikliği ciddi gıda alerjilerine ve çölyak hastalığına neden olabilir.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/iron-and-your-child-how-much-is-needed/