Depresyon İçin Faydalı Gıdalar Nelerdir?

Depresyon İçin Faydalı Gıdalar Nelerdir?

Depresyon bilinen en yaygın ruhsal rahatsızlıklardan biridir ve depresyon kişide negatif düşüncelere ve davranışlara sebep olur.

Depresyon için özel bir diyet tedavisi olmamasına rağmen, kişinin yediği yemekler ve tükettiği diğer gıdalar depresyonun belirtilerini yönetmede etkilidir.

 

Diyet ve Depresyon

Yakın zamanda yapılan bir araştırma sağlıklı bir diyet ile beslenen orta düzey depresyon seviyelerine sahip insanların depresyon seviyelerinin ve mood seviyelerinin düzeldiğini bulmuştur. Bu araştırma ile sadece diyet tedavisi ile kişinin depresyon belirtilerinde azalma olabileceğini öğrenmiş olduk. 12 haftalık bir diyet tedavisi programına katılan katılımcılar diyetisyen gözetimi altıda sağlıklı gıdalar tüketmektedirler. Bu diyet programı bütün yemek çeşitlerine hitap ederken, kızartma, şekerli gıdalar ve işlenmiş gıdaları içermemektedir.

Programa katılan insanların depresyon belirtilerinin güçlü bir şekilde düştüğü gözlemlenmiştir.

Önemli Gıdalar ve Besinler

Aşağıdaki gıdalar depresyon belirtilerini azaltmak için önemli rol oynamaktadır.

1. Selenyum

Selenyum depresyon belirtilerini azaltmak için önemli bir rol oynayabilmektedir. Düşük selenyum seviyesi kişide mood bozukluklarına sebep olabilmektedir. Selenyum tahıllı gıdalardan, cevizden, kestaneden ve bazı deniz ürünlerinden alınabilir. Ciğerde de selenyum vardır.

2. D vitamini

D vitamin eksikliğinde depresyonun da içinde olduğu birçok mood bozukluğu görülebilmektedir. Yeterince D vitamini almak depresyonun belirtilerini azaltmak için önemlidir. D vitaminine yağlı balıklar aracılığı ile ulaşabiliriz örneğin somon, ton balığı ve uskumru tüketerek D vitamin alabiliriz.

3. Omega3 Yağ Asidi

Indian Journal of Psychiatry dergisindeki bir araştırma yeterli düzeyde Omega 3 yağ asidi tüketmeyen toplumlarda depresyona daha çok rastlandığını ortaya koymuştur. Omega 3 için gıda kaynakları şunlardır:

 

  • Soğuk su balıkları somon, sardunya, uskumru ve ton balığı
  • Keten tohumu, keten tohumu yağı ve çiya tohumu
  • Sert kabuklu yemişler, ceviz ve badem

{!GALLERY}