Depresyon İle Başa Çıkmak İçin 10 İpucu

Depresyon İle Başa Çıkmak İçin 10 İpucu

Depresyon ile Başa Çıkmak için 10 İpucu

Depresyonda olduğunuzda yaşama olan ilginizi kaybetmeniz oldukça normaldir, ancak en sevdiğiniz etkinlikleri sürdürmek zaman içinde daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Zor konularda size yardımcı olması için ise aile ve arkadaşlarınızın yardımını alabilirsiniz.

İşte depresyon ile başa çıkmak adına size yardımcı olacak bazı ipuçları:

  1. Geçmişte keyif aldığınız aktiviteleri yapmaya devam edin. Şu anda onlardan zevk almasanız bile, aktiviteleri devam ettirmeniz önemlidir.
  2. Her gün aktif kalmak için elinizden geleni yapın. Araştırmalar düzenli egzersizin depresyonu hafifletmede ilaç kadar etkili olabileceğini göstermektedir.
  3. Tetikleyicilerin ve risk faktörlerinin farkında olun. Sık görülen depresyon nedenleri arasında yalnızlık, acı yaşam olayları, kronik stres ve kronik ağrılar vardır.
  4. Arkadaşlarınızla bir araya gelin. Depresyonda olan insanlar genellikle başkalarını küçümser ve onlarla birlikte olmak istemezler, ancak izolasyon ve yalnızlık hissi depresyonu daha da kötüleştirebilir.
  5. Bir rutini takip edin. Her sabah aynı saatte kalkın ve gündüzleri kestirmekten kaçının. Çok fazla veya çok az uyku, kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir.
  6. Endişelerinizi kontrol etmeye çalışın. Olumsuz düşünceler ve duygular üzerinde durmaktan kaçının. Bunun yerine, olumlu ve gerçekçi düşüncelere odaklanın ve endişelerinizi dile getirin.
  7. Rahatlamak için düzenli olarak planlamalar yapın. Depresyonda olan insanlar kendilerini sık ​​sık tedirgin ve rahatsız hissederler. Meditasyon yapmayı, egzersiz yapmayı veya hobiler için zaman ayırmayı deneyin.
  8. Kendinizi alkol veya uyuşturucuya yönelmekten alıkoyun. Kötü madde kullanımı çok çeşitli sorunlara neden olur ve uzun vadede daha kötü hissetmenize neden olacaktır.
  9. Destek isteyin. Güvenilir arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve meslektaşlarınıza neler yaşadığınızı anlatın.
  10. Bir uzmana görünün. Çabalarınıza rağmen depresif duygular devam ederse, bir uzmandan profesyonel yardım almayı deneyin.

 

Kaynakça: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ten-tips/10-tips-for-living-with-depression

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94