Depresyon Tedavisi

Depresyon Tedavisi

Sürekli düşük bir ruh hali, üzüntü ve ilgi kaybı hissi ile karakterize bir duygudurum bozukluğu olan depresyon, tedavi edilebilir bir ruhsal hastalıktır. Depresyon yönetiminin üç bileşeni vardır:

-Pratik çözümleri tartışmaktan ve strese katkıda bulunmaktan, aile üyelerini eğitmeye kadar destek
-Bilişsel davranışçı terapi (BDT) gibi konuşma terapileri olarak da bilinen psikoterapi
-İlaç tedavisi, özellikle antidepresanlar

Psikoterapi

Depresyon için psikolojik veya konuşma terapileri bilişsel-davranışçı terapi (BDT), kişilerarası psikoterapi ve problem çözme tedavisini içerir. Hafif depresyon vakalarında, tedavi için ilk seçenek psikoterapilerdir; Orta ve ağır vakalarda diğer tedavilerle birlikte kullanılabilirler.

 

BDT ve kişilerarası terapi, depresyonda kullanılan iki ana psikoterapi türüdür. BDT, bir terapist ile yüz yüze, gruplar halinde veya telefonla bireysel oturumlarda teslim edilebilir. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, BDT’nin bir bilgisayar aracılığıyla etkin bir şekilde dağıtılabileceğini göstermektedir.

Kişilerarası terapi, hastaların ilişkileri ve iletişimi etkileyen duygusal problemleri ve bunların ruh halini nasıl etkilediğini ve nasıl değiştirilebileceğini belirlemelerine yardımcı olur.

Antidepresan İlaçlar

Antidepresanlar, doktordan reçete ile satılan ilaçlardır. Uyuşturucular orta ila şiddetli depresyon için kullanılır, ancak çocuklar için önerilmez ve sadece ergenler için dikkatli bir şekilde reçete edilir.

Depresyon tedavisinde bir dizi ilaç sınıfı mevcuttur:

-seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar)
-monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler)
-trisiklik antidepresanlar
-atipik antidepresanlar
-selektif serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI)
 

{!GALLERY}