Depresyon ve Gıdalar

Depresyon ve Gıdalar

Depresyonu Olan İnsanlar İçin Sakınılacak Yiyecekler

Depresyonun etkileriyle savaşmaya çalışırken kaçınılması gereken bazı yiyecekler var.

Kaçınılması gereken başlıca yiyeceklerden biri rafine şekerdir. İster çikolata olarak tüketilsin, ister çay veya kahveye karıştırılsın olsun, rafine şeker insanlara hemen etki eder. Etki geçtikten sonra, insanlar genellikle tükenmiş ve ruh halindeyken eskisinden daha düşük kalırlar.

 

Depresyon riski altında olan kişilerin en aza indirmesi veya kaçınması gereken diğer yiyecekler şunlardır:

-Yapay tatlandırıcılar. Bunlar serotonin üretimini engeller.
-Beyaz ekmek, mısır gevreği, makarna ve atıştırmalıklar gibi işlenmiş yiyecekler. Bunlar şeker ile aynı etkiye sahiptir.
-Derin yağda kızartılmış tavuk, balık veya patates kızartması gibi hidrojene yağlar. Trans yağlarda veya doymuş yağlarda pişirilen herhangi bir şey, arterleri tıkayabilir ve kanın beyine akmasını önleyebilir.
-Tuzu yüksek olan yiyecekler. Büyük miktarlar sinir ve bağışıklık sistemlerini bozabilir ve yorgunluğa neden olabilir.
-Alkol. Merkezi sinir sisteminin iyi bilinen bir iç karartıcısı.

Kafein ayrıca ajitasyona, titreme, sinirlilik ve uykusuzluğa neden olabilir. Bu belirtilerin hepsinin ruh hali üzerinde olumsuz etkisi olabilir.

Depresyonu Engelleyebilecek Gıdalar

Diyetisyenler ve beslenme uzmanları sıklıkla Batı diyetini ve dünyanın diğer bölgelerindeki diyetleri karşılaştırır. Birçoğu Akdeniz diyetini ideal sağlığı ve beslenmenin ölçüleceği model olarak tutar.

Bölgeye göre değişmesine rağmen, Akdeniz diyeti büyük ölçüde sebze, meyve, fındık, fasulye, tahıl taneleri, zeytinyağı ve balıktan oluşmaktadır.

Diyetin hem kalp hem de beyin için iyi olduğu ve iltihabı azalttığı bilinmektedir.

Bitki bazlı gıdalara odaklanmanın yanı sıra, yüksek düzeyde omega yağ asitleri ile de ilişkilidir. Bu, zihin ve bedeni en iyi durumda tutmaya yarar.
 

{!GALLERY}