Depresyonda Kendinize Yardım Etmenin 5 Yolu

Depresyonda Kendinize Yardım Etmenin 5 Yolu

 

Depresyonda hissediyorsanız, bu konuda bir şeyler yapmak en iyisidir; çünkü depresyon kendiliğinden kaybolmaz. Bir doktor veya terapistten yardım almanın yanı sıra, daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz 5 şeyi bu yazımızda derledik.

 

 

 

  • Egzersizler: Her gün 15-30 dakikalık tempolu yürüyüş yapın ya da isterseniz dans edin, koşun ya da bisiklet sürün. Depresyonda olan insanlar aktif olmaktan hoşlanmayabilir, fakat bunu yapmanız gerekmektedir (motivasyona ihtiyacınız varsa bir arkadaşınızın sizin birlikte çalışmasını isteyin). Egzersiz alışkanlığına girdikten sonra ruh halinizde bir fark olduğunu görmeniz uzun sürmez.
  • Yoga: Aerobik egzersiz yapmanın yanı sıra, bazı yoga duruşları depresyon duygularını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu duruşları yoga ile ilgili internet sitelerinde bulabilirsiniz. Ayrıca yoganın diğer iki yönü olan nefes egzersizleri ve meditasyon, depresyonu olan kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.
  • İyi beslenin: Depresyon iştahı etkileyebilir. Bir kişi hiç yemek istemeyebilir, bir diğeri de fazla yemek yiyebilir. Eğer depresyon beslenmenizi etkiliyorsa, doğru beslenmeyi sağlamada ekstra dikkatli olmanız gerekmektedir. Doğru beslenme, kişinin ruh halini ve enerjisini etkileyebilir. Bu yüzden bol miktarda meyve ve sebze yiyin ve düzenli olarak yemekler yapın (aç hissetmeseniz bile meyve gibi, hafif bir şeyler yemeye çalışın).
  • Sorunları belirleyin, ancak bunlarla aşırı ilgilenmeyin: Depresyonunuza neden olan durumları tanımlamaya çalışın. Neyin neden olduğunu ve nasıl hissettirdiğini bilirseniz, bunun hakkında bir arkadaşınızla konuşmayı deneyin. Konuşma, duyguları salıvermenin ve anlayış edinmenin bir yoludur. Bu düşünceleri ve hisleri bir kez açığa çıkardığınızda, dikkatinizi olumlu şeylere çevirin. Sorunları çözmek için harekete geçin ve ihtiyacınız olursa yardım isteyin. Arkadaşlarınızla ve ailenizle sürekli bağlantıda olduğunuzu hissetmek depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu, yalnızca izlemek yerine, yapabilecekleri bir şey olduğunu hissetmelerine yardımcı olabilir.
  • Kendinizi ifade edin: Depresyonda olan kişinin yaratıcılığı ve eğlence duygusu engellenmiş gibi görünebilir. Hayal gücünüzü geliştirecek aktiviteler yapın ve sadece yaratıcılığınızın artmasıyla kalmaz, aynı zamanda bazı olumlu duyguları gevşetirsiniz. Bir arkadaşınızla veya evcil hayvanınızla oynamak için zaman ayırın veya kendiniz için eğlenceli bir şeyler yapın. Belki de komik bir film izlemek modunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir. Kahkaha ruh halinizi hafifletmeye yardımcı olur.
  • İyi şeyleri fark etmeye çalışın: Depresyon bir insanın düşüncelerini etkiler, her şeyin kasvetli, olumsuz ve umutsuz görünmesini sağlar. Eğer depresyon sadece olumsuzlukları fark etmenize neden oluyorsa, hayattaki güzel şeyleri de farkına varmaya gayret edin.

 

 

Güçlü yönlerinizi, yeteneklerinizi düşünün. Hepsinden önemlisi, kendinize karşı sabırlı olmayı unutmayın. Depresyonun iyileşmesi zaman alabilir. Eğer çok zorlandığınızı hissederseniz bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin.

 

 

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/teens/depression-tips.html?WT.ac=ctg

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94