Depresyondan Kurtulmanın 5 Yolu

Depresyondan Kurtulmanın 5 Yolu

Depresyondan geçiyorsanız, bir terapistten yardım almak en iyisidir. Terapinizden en iyi şekilde yararlanmak için kendinize yardımcı olacak şeyler de yapabilirsiniz.

İşte Depresyondayken Daha İyi Hissetmek İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Basit görünebilirler, ancak çok yardımcı olabilirler.

  1. Egzersiz yapın. Her gün 15-30 dakika tempolu yürüyüş yapın. Ya da dans edebilir, spor yapabilir, esneyebilir veya yoga yapabilirsiniz. Depresyonda olan insanlar aktif olmaktan pek hoşlanmayabilirler. Yine de kendine yaptırmaya çalış. Biraz desteğe ihtiyacınız varsa, bir arkadaşınızdan sizinle egzersiz yapmasını isteyin. Herhangi bir aktiviteye başlamak ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olur. Devam edin.
  2. Sağlıklı yiyecekler yiyin ve bol su için. Depresyonu olan bazı insanlar yemek yemekten pek hoşlanmazlar. Bazıları fazla yiyebilir. Ancak yedikleriniz ruh halinizi ve enerjinizi etkileyebilir. Bu yüzden depresyonda, doğru yediğinizden emin olmanız gerekir. Çoğu insan için bu, bol miktarda meyve, sebze ve tam tahıl anlamına gelir. Basit karbonhidratları, “abur cubur” veya tatlılar gibi ilave şeker içeren yiyecekleri sınırlayın. Uzun süre aç kalmayın. Aç hissetmeseniz bile, hafif ve sağlıklı bir şeyler yiyin. Bol su içmeyi unutmayın. Mümkünse şekerli ve kafeinli içeceklerden kaçının.
  3. Kendinizi ifade edin. Depresyonda yaratıcılığınız ve eğlence anlayışınız engellenmiş görünebilir. Ama içinizdeki yaratıcılığı harekete geçirmenize de yardımcı olabilir. Boyayın, çizin veya karalayın. Dikin, pişirin veya fırınlayın. Yazın, dans edin veya müzik besteleyin. Bir arkadaşınızla sohbet edin veya bir evcil hayvanla oynayın. Gülecek bir şey bulun. Komik bir film izleyin. Zevk alabileceğiniz şeyler yapın. Az da olsa bu, depresyonu tersine çevirmeye yardımcı olur.
  4. Sorunlar üzerinde durmayın. Sizi önemseyen bir arkadaşla bir sorunu konuşmak iyi hissettirebilir. Ancak depresyon, insanları şikayet etmeye, suçlamaya ve sorunları çok fazla tekrar etmeye yönlendirebilir. Neyin yanlış olduğuna odaklanmanızı sağlayabilir. Düşüncelerinizi ve duygularınızı önemseyen insanlarla paylaşmak sorun değil. Ama konuştuğunuz tek şeyin sorunlar olmasına izin vermeyin. Biraz da iyi şeylerden bahsedin. Olumsuz düşüncelerinizi daha olumlu düşüncelere dönüştürmeye çalışın. Bu, ruh halinizin daha olumlu olmasına yardımcı olabilir.
  5. İyi şeyleri fark edin. Depresyon, bir kişinin olaylara bakışını etkiler. İşler kasvetli, olumsuz ve umutsuz görünebilir. Görüşünüzü değiştirmek için her gün 3 iyi şeyi fark etmeyi hedefleyin. İyi şeyleri daha çok fark ettikçe, iyi şeyler daha fark edilir olacaktır.

Hepsinden önemlisi, eğer depresyondan geçiyorsanız, kendinize biraz şefkat ve nezaket gösterin. Zor bir dönemden geçtiğinizde, yalnız olmadığınızı bilmek yardımcı olur. Kendinize karşı sabırlı olun. Depresyonun iyileşmesi zaman alır.

İnceleyen: Lisa M. Buckloh, PhD

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.