Dikkat Eksikiği ve Hiperaktivite Bozukluğu İçin İpuçları

Dikkat Eksikiği ve Hiperaktivite Bozukluğu İçin İpuçları

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB) ayırt edici özelliklerinden biri, organizasyonun olmaması ve bireyin görevleri kendi kendine başlatma ve zaman yönetiminde zorluklar yaşamasıdır. Okul döneminde, bu çocuklar için günlük rutinler ve yapılar oluşturulmasına önem verilmesi önemlidir. Aşağıda, rutinleri yaygınlaştırmak için öğretim yılının başlamasından önce veya okul döneminde uygulanacak bazı stratejiler bulunmaktadır.

 

 

DEHB Olan Çocuklar İçin Okul Rutinleri:

Belirli rutinler ile yapılandırılmış bir sabah ayarlamak önemlidir. Çocuğa sabah rutininin bir parçası olması ve günlük görevler için önem sırasına dair söz vermesini teşvik edin. Sabah rutinlerindeki adımların açıkça belirtildiği bir beyaz tahta veya kağıttan oluşan görsel bir program kullanın. Günlük rutinleri oluştururken çocuğunuzun yaşını dikkate alın.

 

Gün için yapılandırılmış bir program oluşturmaya çalışın. Sabah ilk iş, çocuğunuzla oturup o gün hangi günlük olayların olacağını gözden geçirmek için konuşun. Ardından olayları ayrı bir görsel programa yerleştirin. Bu, çocuğa günlük beklentilerin ne olduğunu görmesi ve gerektiğinde geri dönmesi için bir fırsat verir. Çocuk ayrıca tamamlanmış görevleri çizerek programda takip edebilir.

 

Rutinlerde değişiklikler elbette olacaktır. En yapılandırılmış ve titiz kişiler bile tüm olası değişiklikleri ve olayları tahmin edemezler. Günlük rutinde bir değişiklik olduğunda daima çocuğunuzu sonuca mümkün olan en kısa sürede hazırlamaya çalışın. Yapısal bir ‘değişiklik’ olması için değişikliği görsel programda güncellemeye çalışın.

 

Yapılandırılmış bir okul gününe hazırlanmak, okulun ilk gününe kadar beklemek zorunda olmamalıdır. Okul dönemine sorunsuz bir geçiş sağlamak için çocuğun günlük yaşamının bir parçası olarak yapıları ve rutinleri korumaya çalışın.

 

 

 

Kaynakça:https://nspt4kids.com/parenting/the-best-school-routine-for-kids-with-adhd/

 

 

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

+90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94