Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğunuz Zorbalığa Maruz Kaldığında Neler Yapabilirsiniz?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğunuz Zorbalığa Maruz Kaldığında Neler Yapabilirsiniz?

Zorbalık güç dengesizliğini içeren, istenmeyen ve agresif bir davranışa maruz kalma veya bunları sergileme durumu olarak tanımlanabilir.

Zorbalık, sadece dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukları etkilemiyor. UNICEF, sorunun 13-15 yaşları arasındaki üç çocuktan birini etkilediğini belirtiyor.

İstatistikler, fiziksel zorbalığın büyük çoğunluğunun okullarda; küçük bir yüzdesinin de park gibi kamusal alanlarda gerçekleştiğini göstermektedir. Zorbalık ilkokulda başlama, ortaokulda zirveye ulaşma ve lisede ise azalma eğilimindedir. DEHB’li çocuklar da zorbalık yaşama riski altındadır. Alan yazında, diyabet, otizm, epilepsi, DEHB ve kekemelik gibi sorunlar yaşayan çocukların zorbalığa maruz kaldığı belirtilmiştir.

 

DEHB olan çocuğunuzun davranışlarından ve zorbalık yaşadığından şüpheleniyorsanız, uygun önlemleri almanız çok önemlidir. Bunun nedeni, zorbalık etkilerinin yaşanan olayın çok ötesine uzanmasıdır. Zorbalığın, bunu yaşayanlar üzerinde uzun vadeli zihinsel ve fiziksel etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Yakın tarihli bir araştırma, zorbalık yaşayanların erişkin yıllarında daha yüksek seviyelerde C-Reaktif protein bulundurma eğiliminde olduğunu ve depresyon, sindirim bozukluğu ve anksiyete sıkıntısı çekme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Zorbalık aynı zamanda intihar ile de bağlantılıdır.

DEHB olan çocuklar okulda yakın arkadaşlıklar kurmakta zorlanabilirler. Bazen diğerlerine karşı sabırsız görünebilirler, bazen otoriter davranışlar sergileyebilirler ve bazen de önemli sosyal ipuçlarını kaçırabilirler veya oyun oynarken dikkatsiz görünebilirler. Zorbalık, yalnızca sabırsızlık gibi küçük şeylerden de kaynaklanabilir. DEHB olan ve olmayan genç kızları karşılaştıran son bir araştırma, bozukluğu olanların fiziksel, sözlü ve sosyal zorbalığa maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ayrıca zorbalık davranışlarına yönelme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu belirtmiştir. Çocuğunuzun zorba biri olabileceğini düşünüyorsanız, okulunun bu sorunla nasıl başa çıktığını ve onu durdurmak için ne gibi önlemler alındığını görmek için çocuğunuzun öğretmeniyle konuşmanız gerekir.

Çocuğunuzun öğretmeni ile açık ve dürüst bir konuşma yapmaya çalışın, böylece çocuğunuzun gösterdiği herhangi bir zorba davranışından veya zorbalığın çocuğunuzda oluşturabileceği etkilerden emin olabilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmeni sizinle zorbalık örnekleri hakkında konuşmaktan çekiniyorsa sorun daha da kötüleşecektir. Asıl amaç çocuğunuza yardım etmek olduğundan aynı görüşte olabilmeniz işe yarayacaktır.

Çocuğunuza yardım etmenin başka bir yolu da arkadaş edinmesine yardımcı olmaktır. Sıkı bir sosyal çevrenin parçası olan çocuklar daha az savunmasız ve yalıtılmış oldukları için zorbalık yaşama olasılığı daha düşüktür. Çocuğunuzun diğer çocuklarla iyi geçindiğini gözlemlerseniz, onları evinize davet ederek ve kısa, odaklı bir etkinlikle eğlendirerek arkadaşlıklarını geliştirmeye çalışabilirsiniz. Ancak unutmayın, DEHB’li çocuklar çok uzun süren aktiviteler sırasında sinirlenebilir veya sıkılabilirler. Çocuğunuzla evde yalnız olduğunuzda ise, sosyal etkileşimin en zor kısımlarını aşmak için onlarla çok çeşitli oyunlar oynayın. Zorbalık yaşaması söz konusu olsa bile, çocuğunuzun bu konuda çok gergin olduğunuzu görmemesi hayati öneme sahiptir, çünkü araştırmalar aşırı koruyucu ebeveynliğin DEHB belirtilerini şiddetlendirebileceğini göstermiştir. Çocuğunuza önem verdiğinizi, onları dinlemek için her zaman yanında olduğunuzu ve karşılaştıkları sorunları çözmelerinde yardımcı olabileceğinizi ona hissettirin.

Kaynakça: https://childdevelopmentinfo.com/psychology/adhd-add/what-to-do-when-your-child-with-adhd-is-being-bullied/#.XLrxQ9jVLIU