Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklara Evde ve Okulda Yardımcı Olacak 4 İpucu

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklara Evde ve Okulda Yardımcı Olacak 4 İpucu

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukların ebeveynleri, çocuklarının okuldaki davranışlarından dolayı endişeli olabilirler.

Fakat kendini güçsüz hissetmenize gerek yok. Evde birkaç aktivitenin uygulanması, bir dalgalanma etkisi yaratacak ve çocuğunuzun sınıftaki davranışlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Edin

Düzenli egzersizin DEHB olan çocuklar için birçok faydası vardır ve beyin fonksiyonlarını arttırır. Çocuğunuzla oyun oynayın ve spor yapın ya da sadece dışarıya bir yürüyüşe çıkın. Temiz hava ve bedensel hareket çocuğunuzun huzursuzluğunu sakinleştirmeye ve odağını toplamasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun öğretmeninin, teneffüs süresini ceza olarak kullanmasının, çocuğun davranışlarında bir iyileşme görmek istiyorsa yapması gereken şeyin tam tersi olduğunu bilmesi gerekir. Bu aktif zamanın zihinsel odak için ne kadar önemli olduğunu öğretmene bildirin.

Organizasyon Becerilerini Teşvik Edin

Evde organizasyonu ve düzeni öğretin, böylece çocuğunuz bu alışkanlıkları okulda da kullanabilir.

Ona düzenli bir odaya ve çalışma alanına sahip olmanın önemini öğretin ve okul malzemelerini düzenlemesine yardımcı olun.

Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Çocuğunuz sabahtan akşama kadar işleyen ve günlük program şeklinde sunulan rutinlerden faydalanacaktır. Çocuğunuzun görebileceği şekilde yapılacaklar listesi oluşturun ve bir listedeki her bir görevin yanına kutucuklar ekleyin.

Bu listelere sadık kalmak, DEHB olan çocukların, şu anda yapmayı istemeyecekleri görevlerine devam etmelerine yardımcı olur. Bir rutine uymaları konusunda ısrar etmek, bu görevleri yerine getirmenin kendileri için alışkanlık haline gelmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, DEHB olan çocukların uykuya dalmaları çoğu zaman zor olsa da, uyku düzeninin de yer aldığı bu listeye uymaları gerekecektir.

Beklentilerinizi Netleştirin

Çocuğunuz organize olduğunda, programına bağlı kaldığında ve istediğiniz gibi fiziksel aktivitelere katıldığında, çabaları için onu ödüllendirdiğinizden ve teşekkür ettiğinizden emin olun.

Küçük ödüller ile yapılan olumlu pekiştirme, çocuğunuzun davranışını yönetmenin sadece bir yönüdür. Kurallar koyun ve çocuğunuz için evde ve okulda onları takip etmesini istediğinizi açıkça belirtin. Çocuğunuzu disipline ederken açık olun ve davranışlarını nasıl geliştirmesini istediğinizi tam olarak bilmesini sağlayın.

Övgüler konusunda da açık olun ki, çocuğunuz sizin tam olarak istediğinizi yaparak sizi gururlandırmaya devam edebilir. Çocuğunuza hak ettiği övgüyü vermek, onu evde ve okuldaki yaşamında başarılı olmaya devam etmeye teşvik edecektir.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/guest-blog/4-practices-parents-can-do-at-home-that-will-help-children-with-adhd-at-school/