Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukları Disipline Etmek İçin Stratejiler

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukları Disipline Etmek İçin Stratejiler

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukları disipline etmek genellikle biraz farklı bir yaklaşım gerektirir. Ebeveynlik stratejilerinizdeki birkaç basit değişiklik, çocuğunuzun davranışlarını daha etkili bir şekilde yönetmesi için ihtiyaç duyduğu araçları sağlayabilir.

Tanım gereği, DEHB olan çocuklar hareketsiz durma, görevleri tamamlama, dürtüleri yönetme ve yönergeleri takip etme konusunda sorun yaşayabilirler, ancak bu disiplin stratejileri DEHB olan çocukların kurallara uymasına yardımcı olabilir.

Olumlu Dikkat Sağlayın

DEHB olan bir çocuğa ebeveynlik yorucu olabilir. Hiç bitmeyen enerji kaynakları ve sürekli konuşma arzusu, en sağlıklı ebeveynleri bile yoruyor olabilir.

Sonuç olarak, hiperaktif bir çocukla oynamak için zaman ve enerji bulmak zor olabilir. Bununla birlikte, DEHB olan bir çocuğa iyi bir yatırım yapılması gerekir.

Pozitif çalma süresi dikkat çekme davranışını azaltır. Ve sonuçlarınızı daha etkili hale getirecektir.

Çocuğunuzun davranışı ne kadar zor olursa olsun, her gün çocuğunuz için zaman ayırın. Çocuğunuza sadece 15 dakika olumlu ilgi göstermek, davranış problemlerini azaltmanın en basit ama en etkili yollarından biridir.


Etkili Talimatlar Verin

Sınırlı ilgi süresine sahip çocuklar, talimatları takip etmek için ekstra yardıma ihtiyaç duyarlar. Çoğu zaman, talimatları ilk başta doğru duymazlar. Talimatlarınızı daha etkili hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Talimat vermeden önce çocuğunuzun tüm dikkatini çekin. “Lütfen odanı temizle.” demeden önce televizyonu kapatın, göz teması kurun ve elinizi çocuğunuzun omzuna koyun.

“Çoraplarını giy, odanızı temizle.” gibi zincir komutlardan kaçının, muhtemelen anlama sırasında bu komutlar kaybolacaktır. DEHB olan bir çocuk çoraplarını giyecek ve sonra odasına girdiğinde, temizlemek yerine başka bir şey bulacaktır.

Her seferinde bir talimat verin ve çocuğunuzun talimatı tam olarak anladığından emin olmak için duyduklarını tekrarlamasını isteyin.


Çocuğunuzun Çabalarını Övün

Çocuğunuzun iyi olduğu anları yakalayın ve işaret edin. Olumlu övgü DEHB olan çocukları olumlu davranmaya motive eder ve sık geri bildirim önemlidir.

Övgünüzü özel hale getirin. “Güzel iş” demek yerine, “İstediğim için tabağını lavaboya koyman harika bir işti” deyin. Çocukları talimatları takip ettikleri, sessizce oynadıkları ve hareketsiz oturdukları için övün, çocuğunuzun bu davranışlarını devam ettirmesi için teşvik edin.

Gerektiğinde Molaları Kullanın

Molalar, DEHB olan çocukların bedenlerini ve beyinlerini sakinleştirmelerine yardımcı olmak için iyi bir yol olabilir. Molaların sert bir ceza olması gerekmez. Bunun yerine, birçok durumda yararlı olabilecek harika bir yaşam becerisi olabilir.

Çocuğunuz aşırı uyarıldığında veya hayal kırıklığına uğradığında sakinleşmesi için ona sakin bir yere gitmesini öğretin. Sonunda başını belaya sokmadan mola almayı öğrenecek.

Hafif Hataları Yoksayın

DEHB olan çocuklar genellikle dikkat arama davranışı sergiler. Olumsuz davranışlarda bile onlara dikkat vermek, bu davranışların devam etmesini teşvik eder.

Hafif yanlış davranışları görmezden gelmek onlara problem davranışların istenen sonuçları vermeyeceğini öğretir.


Bir Ödül Sistemi Oluşturun

Ödül sistemleri, DEHB olan çocukların doğru yolda kalmasına yardımcı olmak için harika bir yol olabilir.

DEHB olan çocuklar genellikle ödül kazanmak için çok uzun süre beklemelerini gerektiren geleneksel ödül sistemlerinden sıkılırlar. Çocuğunuzun gün boyunca ödül kazanmasına yardımcı olan bir jeton sistemi oluşturun. Ardından, elektronik zaman veya en sevdiğiniz oyunu birlikte oynama şansı gibi jetonların daha büyük ödüller ile değiştirilmesini sağlayın.


Doğal Sonuçlara İzin Verin

DEHB olan bir çocuğu disipline ederken, savaşlarınızı akıllıca seçin. Çocuğunuzun hiçbir şeyi doğru yapamayacağını veya başının sürekli belada olduğunu hissetmesini istemezsiniz. Bazı davranışların olmasına izin vermek akıl sağlığınızı korumanıza da yardımcı olabilir.

Bazen, doğal sonuçlara izin vermek, çocuğu daha iyi bir seçim yapmaya ikna etmeye çalışmaktan daha mantıklıdır. Örneğin, çocuğunuz öğle yemeğini yemekten vazgeçmesi gerekmediğinde ısrar ederse, öğle yemeğini atlamasına izin verin.

Doğal sonuç ile muhtemelen çocuğunuz aç olacak ve akşam yemeğine kadar beklemesi gerekecek. Ve sonunda, öğle yemeğini zamanında yemeyi öğrenecek.


Çocuğunuzun Öğretmeni ile Çalışın

Ebeveynler bir çocuğun öğretmeni ile birlikte çalıştıklarında, çocuğun okulda başarılı olma şansını arttırır. Bazı çocuklar, başarılı olmak için sınavlarda fazladan zaman tanınması gibi değişikliklere ihtiyaç duyarlar.

Davranış değişiklikleri de gerekebilir. DEHB olan bir çocuğu araya çıkmamaya zorlamak davranış problemlerini kötüleştirebilir. Bu nedenle, çocuğunuzun semptomlarını yönetme çabalarını destekleyecek bir davranış yönetimi planı oluşturmak için öğretmeniyle birlikte çalışmak önemlidir.

Ev ve okul arasında oluşturulmuş bir davranış yönetimi planı yardımcı olabilir. Bir çocuk, öğretmeninden evde televizyon seyretmek veya bilgisayar kullanmak gibi ayrıcalıklarla değiştirilebilecek puanlar veya jetonlar kazanabilir.


Kaynakça

Bu makale orjinal olarak Amy Morin tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.