Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Okul Başarısı

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Okul Başarısı

Hepimiz çocuklarımızın okulda başarılı olmasını istiyoruz, özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ile mücadele eden çocuklar için bu konu ciddileşiyor.

Aşağıda DEHB olan çocuğunuzun okul başarısını desteklemek için bazı yararlı ipuçları verilmiştir:

Çocuğunuz için hazırlanmış Bireysel Eğitim Planını (BEP) inceleyin. Mevcut plana bir göz atın ve hangi hedeflere ulaşıldığını ve hangi alanların hala ele alınması gerektiğini düşünün.

Okul sistemlerini birlikte düzenleyin. Bir kırtasiyeye çocuğunuzla birlikte gidin ve çocuğunuza organizasyon ve zaman yönetimi konusunda yardımcı olacak farklı yolları inceleyin. Farklı yaklaşımları denemeye açık olun.

Okul malzemelerini stoklayın. Çocuğunuzun en sevdiği eşyaları ve ihtiyaç duyabileceğini düşündüğünüz bazı malzemeleri (pano, kalem vb.) birlikte seçerek hazırlayın.

Okul sonrası faaliyetleri düşünün. Çocuğunuzla öğretim yılı için ilgi alanları ve etkinlikler hakkında konuşun. Çocuğunuzun geçmişte neler yaptığını ve denemek istedikleri faaliyetleri geliştirin. Yaratıcı olun ve onu sadece kanıtlanmış becerileri geliştiren aktiviteleri denemekle kalmayıp, aynı zamanda zorlu bulduklarını da denemeye teşvik edin.

Bir öğretmen veya ödev yardımcısı bulun. Çocuğunuzun zorlandığı alanları belirledikten sonra, yardımcı olmaları için öğretmeniyle görüşün.

Bir takvim oluşturun. Çocuğunuza kontrol hissi vermek ve onu sürece daha fazla dâhil etmek için günlük, haftalık ve aylık programlar hakkında konuşun.

Birlikte hedefler belirleyin. Okul hedefleri için beyin fırtınası yapın. Güçlü yönlere ve zorluklara odaklanın. Çocuğunuzu güçlendirmek için hedefleri ulaşılabilir kılın.

Okulun olumlu yönlerine odaklanın. Okula dönme konusunda çocuğunuzun ilgi duyduğu veya heyecan duyduğu alanları tartışın.

İYİ EĞLENCELER! Tatillerde çocuğunuzla kaliteli zaman geçirdiğinizden emin olun. Okula dönme konusundaki duyguları hakkında onlarla konuşun. En çok neyi bekliyorlar? Ne gibi korkuları veya endişeleri var?

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/adhd-and-school-success/